Výhrůžka

Vyhrožoval vystřílením škol, jde po něm policie! Hrozí mu vysoký trest

Policisté stále pátrají po pachateli, který na sociální síti vyhrožoval, že bude střílet v některé z pražských škol. Útok se měl odehrát v pondělí. Policisté případ vyšetřují jako možné šíření poplašné zprávy.

Příspěvek na sociálních sítích, ve kterém někdo vyhrožoval střelbou v některé z pražských škol, zburcoval policejní složky a zaměstnance všech pražských škol. Případ již prověřují kriminalisté.


“V tuto chvíli víme, že profil, na kterém byl tento příspěvek umístěn, je fiktivní. Pracujeme na tom, abychom zjistili, která konkrétní osoba toto sdělení na sociální síť umístila,“ řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

I kdyby se nakonec ukázalo, že šlo o špatný vtip, autorovi hrozí obvinění z šíření poplašné zprávy. V tomto případě se jedná o trest až dva roky za mřížemi.


“Myšlenka nebo domněnka, že prostředí internetu je anonymní, je mylná. Náš útvar má samozřejmě určité metody. O těchto metodách hovořit nebudu, abychom neodkryli způsoby naší práce,“ prohlásil Jaroslav Ibehej z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Související obsah


Vyšetřování takového případu zahrnuje spolupráci s provozovateli sociálních sítí, mobilními operátory, získávání IP adres nebo mravenčí práci IT specialistů. “Za náš útvar mohu například uvést, že vyhodnocujeme měsíčně stovky zpráv, které se objeví na internetu,“ uvedl Ibehej.


Čeští policisté a kriminalisté navíc úzce spolupracují se zahraničními kolegy. Podobně tomu bylo i na začátku června, kdy na podobnou výhrůžku upozornily zřejmě tajné služby ze Spojených států. Tehdy byl jejím autorem šestnáctiletý mladík.


“Máte odpovídající techniku, máte samozřejmě legislativní podporu a máte schopné lidi, kteří se v této problematice vyznají,“ popsal bezpečnostní poradce Andor Šándor.

Související obsah


Kriminalisté se s povolením soudu mohou podívat i do soukromých konverzací. “Pravděpodobnost, když někdo komunikuje svoje cíle na facebooku nebo na jiných sociálních sítích, že zůstane neodhalen, není až tak veliká,“ doplnil Šándor.


I špatný vtip navíc může skončit vysokým trestem. Za opakované hrozby bombovými útoky v obchodních centrech si žena vysloužila čtrnáct měsíců za mřížemi. Muž, který loni hrozil bombou v obchodním centru na Andělu, dostal dokonce šestiletý trest.
 

Jana Gerleová, rod, TN.cz

K tématu Výhrůžka

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz