Ekonomika

Obilí bude více než loni. Pečivo ale přesto zdraží, tvrdí ekonom

Obilí bude více než loni. Pečivo ale přesto zdraží, tvrdí ekonom
Zdroj: Profimedia

S obilím to letos vypadá dobře, zemědělci očekávají větší úrodu než loni. Zlevnění potravin nebo piva se ale konat nebude, podle ekonoma nás letos a příští rok naopak čeká opět zdražování.

Podle prvních odhadů se letos sklidí o 8,5 % obilí víc než loni, tj. více než sedm tisíc tun. "Zemědělci po loňských zkušenostech se suchem vsadili na osev ozimů. Neriskovali, aby dopady nebyly drastické. I když bylo na začátku roku extrémní sucho, v květnu zapršelo, což obilí prospělo. Díky tomu se očekává vyšší úroda obilí,“ uvedl Jiří Hrbek z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Leckoho by napadlo, že díky lepší úrodě zlevní pečivo a nebo pivo, které se vyrábí z ječmene. To se však podle ekonoma Lukáše Kovandy pravděpodoboně nestane. "Můžeme očekávat další nárůst cen pekárenských a podobných výrobků," řekl pro TN.cz Kovanda.

"Nicméně ten nárůst nebude takový jako v loňském a letošním roce a to z toho důvodu, že díky lepší úrodě obilovin nebude takový tlak na růst cen.  Ten tlak ale bude přetrvávat z jiných důvodů, jak jsou například vyšší ceny energií nebo vyšší mzdy v zemědělství. Takže dojde k určitému zmírnění cenového nárůstu například pečiva nebo piva, ale ten růst v letošním a příštím roce přetrvá," vysvětlil Kovanda.

Související obsah

"Zlevnění se očekávat úplně nedá. Ono také záleží na tom, jak to bude se zeleninou. To teprve uvidíme v průběhu léta. Může nastat situace jako loni, kdy byla úroda špatná. A když vezmeme v úvahu, že už tak je málo zeleniny, tak se nedá očekávat, že by v zemědělství docházelo k nějakým cenovým poklesům. Spíše bych soudil, že dojde ke zpomalení růstu, ten růst ale přetrvá," dodal Kovanda.

"Podíl ploch pšenice, ječmene a řepky na celkové výměře orné půdy v České republice převyšuje průměr Evropské unie. Česká republika má ze všech států Evropské unie dokonce nejvyšší podíl ploch řepky na celkové výměře orné půdy," uvedl mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz