Domácí

Přemnožení hlodavci ničí úrodu, zemědělci je chtějí trávit plošně

Zemědělcům už došla trpělivost s přemnoženými hlodavci a chtějí je plošně hubit jedem. Proti tomu se ale ozývají ochránci zvířat. Hrozí prý otrava i jiných druhů zvířat, například se můžou otrávit chráněné sovy.

Přemnožené myši místy zničily až polovinu úrody. Podle zemědělců se teď přesouvají na pole, která ještě nejsou sklizená. Agrární komora proto požaduje plošné použití jedu, který hlodavce zabije.

Podle ochránců ale hrozí, že se granulemi otráví i jiní živočichové. Například zajíci a křečci. Mrtvé myši, kterým zůstane v těle nebezpečná dávka jedu by pak mohly otrávit dravce nebo psy při venčení. Až zemědělci sklidí pole, hlodavci se začnou stahovat na zahrádky a do okolí domů. Lidem hrozí nákaza leptospirózou.

Vědci navíc zjistili, že přemnožení hlodavci rozšiřují boreliózu. "Po přemnožení myší se zvýší počet klíšťat," vysvětlil profesor Emil Tkadlec z Univerzity Palackého v Olomouci.

Související obsah

Podle ochránců zvířat je přípustné trávení myší jen sypáním otrávených granulí přímo do děr, aby mrtvé myši zůstaly v zemi. Takový způsob je ale použitelný jen pro zahrádkáře. Zemědělci teď usilují o povolení, aby jed mohli sypat například z letadla.
 

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz