Mount Everest

Nepál zpřísní pravidla, na vrchol Everestu pustí jen zkušené lezce

Nepálská vláda chce zpřísnit podmínky pro horolezce, kteří chtějí zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest. Po sérii tragických úmrtí pod vrcholky Himálají budou muset lezci nově dokázat komisi, že mají s pohybem ve vyšších nadmořských výškách bohaté zkušenosti. Povolenku si navíc nepořídí jen tak někdo. Její cena se několikanásobně zvýší.

Jen za letošní sezónu už za svůj sen zdolat horu, jejíž vrchol ční do výšky 8848 metrů nad mořem, zaplatilo životem jedenáct horolezců. A právě tuto smutnou bilanci chtějí nepálské úřady zvrátit.

Horolezci se nově budou muset řídit přísnými pravidly. V Nepálu musí zdolalat horu, která je vyšší než 6500 metrů, předložit doklad o své fyzické a zdravotní způsobilosti a mít zkušeného vysokohorského průvodce.

"Jedinci, kteří umírají, doplácejí na špatné vedení, málo zkušeností a vyčerpání. A možná i na neschopnost vyhodnotit svůj zdravotní stav při cestě do takových výšek," tvrdí vysokohorský průvodce Eric Murphy.

Související obsah

Dlouhé fronty tvořené desítkami horolezců čekajících na výstup v takzvané zóně smrti, tedy v nadmořské výšce bezmála devíti kilometrů s minimálním přísunem kyslíku, mají omezit i výrazně dražší povolenky. Zatímco doteď si za ně nepálská vláda účtovala v přepočtu přes 250 tisíc korun, teď to bude okolo 800 tisíc.

Změna je ale nutná. Horolezci, kteří výstup zvládli, mluví o peklu na zemi. "Nemůžu uvěřit tomu, co jsem tam viděl. Smrt, masakr, chaos a fronty. Mrtvá těla jsou na trase i ve stanech v kempu. Čtyři lidé, které jsem se snažil přesvědčit, aby se vrátili, zemřeli. Jiné zase snášeli dolů. Chodili jsme přes mrtvá těla," napsal na facebooku Elia Saikaly, kterému se podařilo vrchol zdolat. Právě kvůli dlouhým frontám pod vrcholem hory zemřeli v letošní sezóně čtyři lidé.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz