Ferdinand Peroutka

Výroky Zemana o Peroutkovi opět před soudem! Vnučka se brání

Výroky Zemana o Peroutkovi opět před soudem! Vnučka se brání
Zdroj: TN.cz

Výroky Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky začal v pondělí opět projednávat soud. Peroutkova vnučka původně žalovala přímo prezidentskou kancelář, tu ale nakonec musela přesměrovat na ministerstvo financí. Prezident však na jednání Obvodního soud pro Prahu 1 nedorazil.

Vnučka Ferdinanda Peroutky trvá na omluvě a její následné zveřejnění na internetových stránkách ministerstva financí i Hradu. O rozsudku však bude jasno až za týden. "Jednání je odročeno za účelem vyhlášení rozsudku na pondělí 14. října," potvrdila mluvčí Obvodního soudu Praha 1 Alena Novotná.

Prezident Miloš Zeman na jednání nedorazil. Prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka navíc TN.cz vzkázal, že se k věci nebude vyjadřovat.

Slova Miloše Zemana zazněla v lednu 2015 na konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi, kde prezident zmínil jméno novináře Peroutky jako příklad "fascinace intelektuálů zrůdným učením". Sám Peroutka byl přitom během války vězněn v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald.

Související obsah

Zeman v projevu na konferenci označil Peroutku za autora článku "Hitler je gentleman", který si před lety přečetl v časopise Přítomnost. Proti tomu se ostře ohradila Peroutkova vnučka Terezie Kaslová a na kancelář prezidenta podala žalobu. Podle rozhodnutí nejvyššího soudu ji však musela přesměrovat na ministerstvo financí.

Článek navíc podle historiků neexistuje. Zeman kvůli sporu pověřil svého mluvčího, aby článek, který se podle jeho paměti nacházel "v časopise Přítomnost vlevo dole", našel. Ani jemu se to nepodařilo. Zeman se měl podle prvního soudu nakonec Kaslové omluvit, Nejvyšší soud však rozsudek zrušil a vše vrátil na začátek. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz