Smartwings

Problém Smartwings: Málo letadel, moc pilotů. Hrozí propouštěním

Letecká společnost Smartwings vyzvala své piloty, aby přestoupili na částečné úvazky nebo odešli na neplacené volno. Důvodem jsou přetrvávající problémy s letadly Boeing 737 MAX, společnost bude na přelomu let 2019 a 2020 provozovat zřejmě jen 20 letadel. Pokud nebudou piloti souhlasit, hrozí propouštění.

Zkrácený úvazek nebo neplacené pracovní volno. Omezené provozu letadel i pro zimní sezónu má pro piloty společnosti Smartwings nepříjemné důsledky. V pondělí společnost rozeslala dopisy, jimiž piloty vyzývá k omezení pracovního úvazku.


"Pokud by se nenašel dostatečný počet pilotů, kteří budou ochotni dobrovolně přejít na zkrácený úvazek či neplacené volno, byli bychom nuceni situaci řešit jiným způsobem, v krajním případě i propouštěním," stojí v dopise, který má redakce TN.cz k dispozici.


"Je nutné přijmout dodatečná opatření vedoucí ke snížení nákladů tak, aby bylo možné vyhnout se propouštění pilotů. Chceme Vás ujistit, že zachování všech pracovních míst je pro nás důležité, i když ve Francii se nám to v tuto chvíli nepodaří," píše se dále v dopise.

Související obsah


Pro zimní sezónu, která trvá od listopadu do dubna, nelze počítat s letouny Boeing 737 MAX, přestože ta měla již vzlétnout. Zatím není zcela jasné ani to, jestli se je podaří zajistit pro letní sezónu. V zimní sezóně tak bude mít společnost přebytek letců.


Na Smartwings podle dopisu dopadly i potíže způsobené krachem cestovní kanceláře Thomas Cook a několika aerolinií. Na letní sezónu v roce 2020 plánuje společnost provozovat 45 letadel, v zimní sezóně to ale bude jen 20 letadel.

Letový experti televizi Nova řekli, že jde o běžnou praxi, kterou se aerolinky mimo sezonu snaží udržet pracovní místa. Stejně argumentuje i Smartwings a zdůrazňuje, že rozhodnutí je plně na pilotech. "Věříme, že toto preventivní opatření umožní zachování všech pracovních míst pro provoz letní sezóny," uvedla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.

Související obsah

Podobné problémy řeší i zahraniční aerolinky. Irská nízkonákladová společnost Ryanair rozeslala podobný dopis svým pilotům letos v září. Stejně jako Smartwings v něm žádala pracovníky, aby si vzali neplacené volno. Jako důvod letecká společnost uváděla nejen to, že boeingy mají zákaz vzlétnout, ale i krach cestovní kanceláře Thomas Cook.


Kvůli dvěma leteckým neštěstím letadel Boeing 737 MAX za pouhého půl roku došlo postupně od letošního března k zákazu jejich letů ve většině zemí světa. Při haváriích zahynulo 345 lidí.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz