Benzín

Benzín ještě zlevňuje, výraznější pokles cen ale už nelze očekávat

Český benzín je nejlevnější od dubna a Češi tankují levněji než obyvatelé většiny sousedních států. Pokles cen pohonných hmot se ale už pomalu vyčerpal a další výraznější zlevňování již nelze příliš očekávat.

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu poměrně znatelně klesly. "Benzín zlevnil o patnáct haléřů a prodává za 32,33 koruny za litr, tedy nejlevněji za poslední více než půlrok. Naposledy byl benzín levnější začátkem dubna," uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Další zlevnění lze očekávat ještě příští týden, pak přijde stagnace cen.


Řidiče podle Kovandy kromě silnější koruny může těšit i to, že v současnosti je benzín v Česku levnější než v okolních zemích, pouze s výjimkou Polska. "V Německu, Rakousku, na Slovensku i v Maďarsku vyjde benzín řidiče v průměru dráž než v Česku. Nafta je pak dražší v Německu, Rakousku i na Slovensku, v Polsku a Maďarsku ale vyjde levněji," srovnal.


Podle Kovandy má na ceny pohonných hmot dopad dění na Blízkém východě. "Třaskavost a geopolitický přesah blízkovýchodní situace tak opětovně zintenzivňuje, což potenciálně ohrožuje dodávky ropy z regionu. Výsledkem je právě tlak na růst cen ropy," vysvětlil Kovanda.

 

Související obsah


Opačného názoru je ovšem ekonom Štěpán Křeček. "Situace v Sýrii však nemá příliš velký dopad na ropný trh. Spíše se očekává průlom v obchodních válkách, který by mohl nastartovat růst ceny ropy. Obchodníci jsou však ohledně dalšího vývoje kolem obchodních válek opatrní," oponuje.


Oba ekonomové zmiňují také levný dolar, což vytváří prostor pro další zlevňování. Rafinerie se však připravují na zimní úpravu pohonných hmot, která je dražší. Poklesu navíc brání i zmiňovaná obchodní válka a také obavy z celosvětového ekonomického útlumu.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz