Zahraničí

Johnson zakázal zveřejnit zprávu o ruském vlivu. Uvolní ji až po volbách

Johnson zakázal zveřejnit zprávu o ruském vlivu. Uvolní ji až po volbách
Zdroj: Profimedia

Britský premiér Boris Johnson se rozhodl počkat se zveřejněním zprávy parlamentu o bezpečnostní hrozbě, kterou představuje Rusko pro Velkou Británii, až po volbách. Dokument se mimo jiné týká obvinění, že Kreml se podílel na referendu o brexitu v roce 2016 a zkreslil jeho výsledky.

Zpráva se zabývá penězi, které mají z Ruska plynout do všech významných institucí britské politiky. Profitovat z ní měla především Konzervativní strana, v jejímž čele je aktuálně premiér Boris Johnson. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Padesátistránkový dokument prozkoumává také obvinění, že peníze Kremlu ovlivnily výsledek referenda o odchodu z EU v roce 2016. Autoři zprávy i opozice mají obavy, že britská vláda schválně zdržuje.

Pokud totiž zpráva nebude zveřejněná do rozpuštění parlamentu, ke kterému by mělo dojít ve středu 6. listopadu, bude ji Johnson moct uvolnit až po volbách. Ty by se měly uskutečnit 12. prosince.

Související obsah

Předseda bezpečnostního výboru parlamentu Dominic Grieve je z premiérova jednání zmatený. "Protokol je zcela jasný. Pokud má předseda vlády důvod k nezveřejnění, měl by výboru vysvětlit, proč tomu tak je, a učinit to do 10 dnů od obdržení zprávy. V opačném případě by ji měl zveřejnit," řekl Grieve.

Výbor na zprávě pracoval 18 měsíců a konečný dokument premiérovi zaslal 17. října. Zveřejněný měl být počátkem tohoto týdne.

Na podrobnosti k předčasným volbám ve Velké Británii se podívejte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz