Uprchlická krize

Pomoc dětem nebude! Novou žádost Řecka Hamáček úplně zatajil

Pomoc dětem nebude! Novou žádost Řecka Hamáček úplně zatajil
Zdroj: Getty Images

Již počátkem září požádalo Řecko ministry vnitra jednotlivých evropských zemí o pomoc s řešením dále neodkladné situace, ve které se nacházelo 2500 dětí, přežívajících bez dospělého doprovodu v řeckých uprchlických táborech. Dopis zamířil i k rukám českého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Zůstal ale až do dnešních dní bez odezvy.

Řekové žádali, aby Česká republika přijala celkem čtyřicet nezletilých, ministr vnitra k tomu ale nezastal žádné stanovisko a dokonce o situaci ani veřejně neinformoval. Na pochybení upozornil nezávislý zpravodajský portál hlidacipes.org.

Na zprávu okamžitě na sociálních sítích zareagoval Miroslav Kalousek (TOP 09): "Pokud Jan Hamáček z politické zbabělosti "zametl pod koberec" žádost o pomoc pro 40 dětí, pak pro to neexistuje omluva."Téma nehodlá nechat zapadnout, plánuje se mu věnovat při interpelacích. "Budeme neodbytní," slíbil na svém twitterovém účtu.

Žádost z řecké strany výslovně upozorňovala, že je potřeba jednat rychle. Odeslána byla 10. září, v říjnu ji podpořila také organizace UNICEF. Země se ocitla pod tlakem nové uprchlické vlny, v průběhu srpna a září se počty migrantů připlouvající k řeckým ostrovům z Turecka zvýšily, srovnávají je dokonce s vlnou z roku 2015. Dětští uprchlíci pocházejí tentokrát převážně z Afghánistánu, Pákistánu a Sýrie.

Související obsah

Osloveno bylo celkem dvacet osm členských zemí, počet dětských uprchlíků, které by mělo Česko přijmout, se odvíjí od počtu obyvatel země. Stejné číslo bylo požadováno například i po Slovensku, Maďarsku nebo Chorvatsku, velké země, jako Německo či Francie, žádá Řecko o přijetí až 350 dětí.

"Běžnou praxí je, že dopisy podobného informativního charakteru jsou zasílány proto, aby vyvolaly debatu na evropské úrovni. Na tyto dopisy se standardně neodpovídá. Výzvy k relokacím se objevují průběžně," odůvodnila ministrovo ne-jednání Hana Malá z tiskového odboru Ministerstva vnitra.

Na celou situaci nakonec reagoval také sám ministr Jan Hamáček (ČSSD). "Řecko dopisem všechny mininistry vnitra EU informovalo o situaci a pokusilo se vyvolat debatu o relokacích, nic nového. Nevidím smysl v tom přesouvat po EU 17leté bez nároku na azyl, když Atény na ochranu hranic a azylové řízení dostávají od EU miliardy eur, jen ČR poskytla 270 expertů," napsal na twitter.

 

"Evropská unie od počátku migrační krize podporuje Řecko jak finančně, tak personálně. Od Evropské komise obdrželo Řecko více než 2 miliardy eur na vybudování přijímacích kapacit a zvládání velkého počtu žadatelů o azyl. Členské státy, mj. i ČR, od roku 2015 vysílají národní experty na pomoc s azylovým řízením a chodem hotspotů. ČR takto Řecku poskytla již více než 270 expertů," doplnila, jak se v migrační krizi naše země angažuje.

Téma dětských uprchlíků přitom veřejností i politickou scénou rezonovalo již vloni na podzim. Právě z Řecka měla být tehdy přijata padesátka dětských sirotků, pocházejících převážně ze Sýrie. Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) odjela přímo do Řecka, aby vytvořila seznam vhodných adeptů, v Česku byla padesátka rodin připravena nezaopatřené děti přijmout. Pro jejich přijetí se vytvořila také petice, podepsaná četnými osobnostmi. Na realizaci ale nedošlo.

Související obsah


Premiér Andrej Babiš (ANO) tuto iniciativu zamítl, s tím, že je potřeba uprchlíkům pomáhat přímo v jejich zemi. Navrhl místo toho vytvořit přímo v Sýrii centrum pro sirotky, které by Česká republika financovala prostřednictvím speciální nadace. Projekt měl vyjít na 65 milionů korun. Jak minulý týden informoval týdeník Respekt, tento plán nakonec padl a vybudování centra pro syrské sirotky se neuskuteční. Syrská strana údajně neodsouhlasila český návrh, Česko zas nepřijalo ekonomické hledisko nového návrhu syrské strany, který vycházel šestkrát dráž.

V loňské kauze zastával Jan Hamáček stanovisko, že by Česká republika syrské sirotky přijmout zvládla. Miroslava Kalouska tehdy české odmítnutí zasáhlo. "Padesát syrských sirotků nalezne domov někde jinde, jistě se bez nás obejdou. My ale říkáme celému světu, že jsme nelidští. Kráčíme dobrovolně do izolace a opovržení. Na tuhle hloupou a buranskou politiku těžce doplatíme. Bohužel zcela zaslouženě," vyjádřil se tehdy na svém Twitteru.

Řecká vláda hodlá zpřísnit migrační politiku, na další uprchlíky nemá kapacitu. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Uprchlická krize

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz