Srovnání cen

Většina je levnější, některé zboží ale podražilo! Změny cen od roku 1989

Většina je levnější, některé zboží ale podražilo! Změny cen od roku 1989
Zdroj: Profimedia

Mnozí Češi nadávají na současné poměry a s nostalgií se obrací k padlému socialistickému Československu. Bylo ale tehdy vše tak levné, jak se říká? Podívejte se na srovnání ceny nyní a v roce 1989!

Zlevňování se od roku 1989 projevilo u většiny potravin. "Nejvíce je to vidět například u cen stogramové mléčné čokolády, které sice stouply z 13 na 27,2 korun za tabulku, ale při převedení na současnou měsíční mzdu je jejich cena mnohem přívětivější. Dříve jste si svou výplatu mohli přepočítat na 192,6 čokolád, ale dnes si za ni můžete pořídit téměř 900 tabulek,“ objasnil Tomáš Odstrčil z analytického projektu Česko v datech.


Ceny některých položek, které se u Čechů obyčejně objeví v nákupním vozíku, ale zůstávají téměř stejné. Například litr slunečnicového oleje se v prosinci 1989 prodával za 28 korun, na konci loňského roku jej šlo koupit za 38 korun.


"Lze tedy říci, že po téměř třech dekádách se cena slunečnicového oleje zvýšila jen minimálně. Podobné to je u krystalového cukru, kde došlo ke zvýšení ceny ze 7 na 12 korun za kilogram," srovnal ekonom Štěpán Křeček. Vycházel přitom z dat Českého statistického úřadu.


Některých potravin se ale za socialistické mzdy dalo sehnat více. Za konzumní brambory se na konci roku 1989 platily necelé dvě koruny za kilogram. V loňském prosinci to bylo již více než 20 korun. "Ještě více než brambory zdražilo černé uhlí. Za něj jsme před téměř třiceti lety platili 39 korun za 100 kilogramů. V prosinci loňského roku to bylo již 652 korun," vyložil Křeček.

 

Související obsah


Zatímco v roce 1989 si člověk za měsíční čistý plat mohl koupit 1565 kilogramů brambor, nyní je to již jen 1209 kilo. Naopak třeba vajíček si oproti roku 1989, kdy plat vystačil na 1926 kusů, si lze koupit o 4856 více.


Pro podrobnější výsledky si prohlédněte následující dokument:

Srovnání cen zboží a služeb

Typ souboru:xlsx

 
Někomu se může zdát, že třeba pračky výrazně podražily. Nový spotřebič stál v roce 1989 5 950 korun, zatímco nyní je to asi 10 998 korun. Ovšem zatímco v roce 1989 by na novou pračku byly potřeba dva a půl měsíčního platu, dnes si lze za měsíční plat koupit hned tři spotřebiče.


"Mezi lety 1989 a 2018 se průměrná hrubá mzda navýšila přibližně desetkrát, což je podstatně vyšší nárůst, než který byl zaznamenán u spotřebitelských cen,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Zavzpomínejte, jakými auty se jezdilo těsně před revolucí:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz