Domácí

Masakr v hospodě i rodinná tragédie. Tyto útoky otřásly Českem

Českem otřásla střelba v ostravské fakultní nemocnici. Střelec v úterý ráno vytáhl v čekárně zbraň a začal kolem sebe pálit. Zabil šest lidí a další tři zranil. Jde o druhou nejtragičtější střelbu v Česku. Nejvíce obětí měl útok v Uherském Brodě v roce 2015.

Uherský Brod, únor 2015

Dvaašedesátiletý Zdeněk Kovář v únoru 2015 vešel do restaurace Družba s úmyslem zabíjet. Muž, podle policie duševně nemocný, si vybral dobu oběda, kdy bylo v Družbě nejvíc lidí. Začal okamžitě střílet ze dvou zbraní. Při masakru zemřelo sedm mužů a jedna žena. Devátým mrtvým byl sám střelec. Zastřelil se dřív, než ho dostihlo policejní komando.


Muž měl v obci pověst věčného stěžovatele a nikomu k srdci příliš nepřirostl. O tragédii informovala i zahraniční média. Měsíc před střelbou si Kovář nechal dokonce obnovit zbrojní pas, i když se tomu jeho příbuzní snažili zabránit a přesvědčovali i jeho lékaře, aby souhlas s obnovením nedával. Provozní restaurace Družba se po tragédii rozhodl podnik nadobro uzavřít.

Související obsah

Petřvald na Karvinsku, březen 2009

V březnu 2009 střílel muž na rodinné oslavě v petřvaldské restauraci Sokol. Cizinec s trvalým pobytem v Česku zavítal na oslavu své bývalé přítelkyně. Tam namířil zbraň proti ní, jejím rodičům a jednomu z příbuzných. Poté, co je na místě zastřelil, obrátil zbraň proti sobě. Zemřel v nemocnici na následky zranění.

"Přestože první posádka rychlé lékařské pomoci dorazila na místo události během šesti minut od nahlášení, čtyřem postiženým již zasahující lékaři nemohli nijak pomoci. Lékaři záchranné služby u nich již mohli pouze konstatovat smrt," uvedl tehdy k neštěstí mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

Související obsah

Kunovice na Uherskohradišťsku, listopad 2011

Střelba se v listopadu 2011 ozývala areálem letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích. Muž se zde zastřelil poté, co zabil dva z manažerů společnosti, které vinil z ochrnutí svého bratra.

Bratr střelce byl zbrojařem a k jeho zmrzačení došlo při lovu, kdy údajně spadl z posedu. Muž se domníval, že za bratrovo neštěstí může zbrojařský podnik a obchody se zbraněmi, a rozhodl se ho pomstít vraždou.

Související obsah

Tučapy na Táborsku, listopad 2004

Jednatřicetiletý Miloslav Širůček byl odsouzen na doživotí poté, co roku 2004 chladnokrevně zabil vlastní rodiče a mladšího bratra. Důvod svého konání vysvětlit nedokázal. "To neumím vysvětlit ani sám sobě. Tátu jsem zabil pod tlakem z hádek. Nevím, proč jsem bratra zabil jako prvního. V posledních letech o tom stále přemýšlím, ale nevím," řekl ke svému činu.

Širůček údajně ve spolupráci s otcem kradl auta, která následně přeprodával v otcově autoopravně. Právě "obchod" s auty měl být častou příčinou hádek s otcem, které vyeskalovaly až k vraždě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz