Domácí

Osamělost, stres a deprese. Vánoce nejsou pro všechny šťastné

Vánoce nejsou jen svátky klidu, míru a rodinných setkávání. Pro některé jsou také obdobím stresu, úzkostí a depresí. Častou příčinou je osamělost, která vede až k zoufalým činům. Vánoce jsou podle odborníků také rizikovým obdobím pro páry, které nezvládají neustálou přítomnost své druhé polovičky.

Zamilované páry si užívají jeden druhého, rodiny s dětmi na procházkách v parcích nabírají sílu na další posezení u cukroví a i na sociálních sítích se to hemží společnými fotkami od vánočních stromečků. Jenže Vánoce znamenají zvlášť pro některé osamělé duše noční můru.

"Předpokládá se, že člověk bude mezi blízkými. A že bude v kontaktu s lidmi, které má rád, je řada lidí, kteří nejsou schopní to realizovat nebo ani nemůžou," vysvětlil psycholog Karel Humhal.

Podle psychologů ale osamělost není jedinou příčinou vánočních depresí a stresu. Zátěží pro lidskou psychiku jsou i nákupy dárků nebo tendence rychle před koncem roku dořešit všechny problémy. Vánoční krize ale číhá i na páry. Zatímco někteří tokají jako holubičky, jiní najednou nesnesou partnera celý týden doma. "Se vídají jen o výjimečných okamžicích a pak spolu nedokáží žít," sdělil Humhal.

"Lidé řeší hodně osamělost a mezilidské vztahy, jak jsou zavření týden spolu, tak to může vyúsťovat v problémy, které se neřešily a teď vykrystalizují," uvedla Jitka Gryga Medřická z pražské linky důvěry.

Související obsah

Zoufalá situace mnohdy vyústí až v zoufalé činy a ani záchranáři se o svátcích nenudí. Třeba v noci na čtvrtek zásahová jednotka v Českém Brodě musela zpacifikovat muže, který se s nožem zabarikádoval v domě a hrozil zabitím sebe a všech kolem. Nakonec naštěstí nikdo zraněn nebyl.

"V týdnu od 19. do 26. jsme vyjížděli celkem k 75 událostem, kdy důvodem byly psychické události pacienta," uvedla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz