Domácí

Záhada prázdného balíku. Pošta odmítla reklamaci, stopy vedly k řidiči

Záhada prázdného balíku. Pošta odmítla reklamaci, stopy vedly k řidiči
Zdroj: Profimedia

Nepříjemnou zkušenost zažil zákazník České pošty. Na e-shopu si objednal tablet, včetně pouzdra a jiného příslušenství. Balík mu sice byl doručen, ale obsahoval pouze prázdnou krabici od tabletu a pouzdra, fakturu a igelitovou výplň. Další nepříjemností pak byl fakt, že mu Česká pošta zamítla reklamaci. Na případ upozornil Český telekomunikační úřad.

Po převzetí zásilky se nejprve poškozený obrátil na odesílatele zásilky. Ten potvrdil, že je druhým zákazníkem, který takto přišel o své zboží. Taktéž dal doporučení, aby zásilku reklamoval u České pošty. Ta ale reklamaci zamítnula s vysvětlením, že balík podle nich nevykazoval známky neoprávněného vniknutí. Z tohoto důvodu začalo námitkové řízení, které řešil Český telekomunikační úřad.

Problémy s hmotností balíku

Pošta argumentovala váhou balíčku, která při podání měla být 2 kg. Při reklamaci pak hmotnost dosahovala pouze 1,2 kg. Ta navíc podle dopravce nemohla obsahovat zmíněné předměty, protože podle internetových stránek výrobce je hmotnost samotného zařízení 690 g a obalu 340 g.

Související obsah

„ČTÚ během řízení dospěl k závěru, že zásilka při podání nebyla vůbec vážena a že udávaná hmotnost 2 kg patrně vychází z uzavřené smluvní dohody mezi odesílatelem zásilky a Českou poštou v rámci obvyklého podávání zásilek, a neodpovídá proto skutečné váze balíku při podání,“ stojí v monitorovací zprávě ČTÚ, která se tímto případem zabývá.

Policejní vyšetřování

Případem se zabývala i policie České republiky. Během vyšetřování se zjistilo, že zcizené tablety obsahovaly anonymní předplacené SIM karty. Při opakovaném volání policie jednoho z uživatelů dostihla a následně zjistila, že se jedná o švagra řidiče České pošty, který obě zásilky u e-shopu v Ostravě vyzvedl.

Podle ČTÚ muž tvrdil, že neví, jak se jeho SIM karta dostala do jednoho ze zmizelých tabletů. Sváděl to na opakovanou ztrátu svého mobilu. I když ten prý pak po čase zase pokaždé našel.

„Policie rovněž zjistila, že balík je na spodní straně přelepen průhlednou páskou, přičemž šíře této pásky byla odlišná od šíře pásky na horní straně,“ je uvedeno ve zprávě. Odesílatel uvedl, že spodní stranu krabice nepřelepuje.

Policie věc odložila s konstatováním, že ke krádeži prokazatelně došlo během doručování zásilek, ale osobu pachatele se ji určit nepodařilo.

Rozhodnutí námitkového řízení

Z výsledků policejního vyšetřování rozhodlo ČTÚ ve prospěch poškozeného a námitce vyhověl. Rozhodl se tak díky spojení zmizelých tabletů a švagrem řidiče České pošty, který obě zásilky přebíral i nesrovnalostem v šířce pásek na balíku. Rozhodnutí se pošta nakonec podřídila. "Česká pošta, s.p., toto rozhodnutí respektuje a na jeho základě ve lhůtě stanovené rozhodnutím úřadu uhradila částku v rozhodnutí určenou," dodal mluvčí pošty Ivo Vysoudil.


Policie obvinila doručovatelku ze zpronevěry:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz