Domácí

Bezpečnostní rada státu cestovat nedoporučuje. Rozhodně ne do Itálie

Ve Strakově akademii mimořádně zasedlo předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Tématem jednání je aktuální připravenost Česka na případný výskyt koronaviru.

Premiér Andrej Babiš potvrdil, že v Česku zatím není jediný prokázaný případ nákazy koronavirem. Složky integrovaného záchranného systému jsou však na hrozbu připraveni. "Nechal jsem prověřit připravenost a vybavenost i hasičského sboru. Rozhodně tu věc nepodceňujeme a složky IZS jsou připraveny okamžitě reagovat v případě, že by k tomu byly vyzvány," řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

Související obsah

České nemocnice jsou podle vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na případnou nákazu nachystané. "Národní referenční laboratoř je schopna otestovat 100 vzorků denně. České nemocnice jsou cvičeny na výskyt pacienta s takovýmto nakažlivým onemocněním. Ví, jak postupovat a koho kontaktovat," potvrdil Adam Vojtěch.

Řekl také, že pro určení potenciální nákazy je klíčové zmapovat, kudy daný člověk do země přicestoval, jestli letecky či pozemní cestou, s kým přišel do kontaktu a ony kontakty případně izolovat, dát do karantény a vyšetřit. "Zatím nemáme v žádné jiné zemi kromě Itálie situaci takovou, že by docházelo k takovému šíření epidemie. Jediná situace, kdy se infekce šíří, byť velmi izolovaně, je Itálie," dodal Vojtěch.

Související obsah

Výsledky testů posledních pěti ze skupiny jedenácti Čechů, kteří přicestovali z Íránu, budou prý známy zítra. Pacienti doposud nejeví známky nákazy a přibližně kolem páté hodiny odpoledne byli propuštěni do domácí péče.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček doplnil, že doposud nebyla potvrzena nákaza koronavirem ani u našich zahraničních spoluobčanů.

Ty, kteří plánují navzdory varování cestovat, Petříček žádá, aby se zaregistrovali do systému DROZD, díky kterému má ministerstvo možnost okamžitě pomoci v případě živelné pohromy či hrozícího nebezpečí. Systém také velmi usnadní vzájemnou komunikaci. "Sledujte informační zdroje, například stránky ministerstva zahraničí, jak se situace vyvíjí v daných lokalitách," žádá Petříček potenciální cestovatele.

Pro případ nutné karantény má podle Adama Vojtěcha Česko k dispozici zhruba tisíc infekčních lůžek. "Jsme schopni pacienty s koronavirem izolovat na infekčních klinikách v Praze i krajských a fakultních nemocnicích. V tomto směru je většina nemocnic schopna s těmi pacienty řádně naložit. Jsou i cvičeny na případ výskytu pacienta s vysoce nakažlivou chorobou. Pokud by došlo k tomu, že bychom potřebovali další lůžka, tak máme vytipované lokality, které jsme schopni "vymístit" pro další pacienty. Jsme dohodnuti s resortem obrany na aktivaci nemocnice v Těchoníně, která je schopná se aktivovat do 12 hodin," popsal Vojtěch. V Těchoníně se nachází Centrum biologické obrany, jedno z nejmodernějších zařízení svého druhu.

Související obsah

O případné domácí karanténě v případě podezření na nákazu koronavirem rozhodují krajské hygienické stanice. Ty mají také za úkol pacienty poučit o postupu a o tom, jaké mají sledovat příznaky a symptomy. Premiér Andrej Babiš prohlásil, že všichni ministři jsou spolu v neustálém kontaktu a bude-li to nutné, je Bezpečnostní rada státu schopna okamžitě zasednout znovu.

"Z hlediska opatření se nacházíme ve standardním režimu. Omezovat některé svobody a některá práva je možné jen ve stavu nouze, který vyhlašuje vláda. Byl tu zatím dvakrát, jednou v době povodní a jednou při orkánu," popsal situaci Jan Hamáček.

Související obsah

Osud šesti Čechů, kteří se momentálně nacházejí v izolaci na španělském Tenerife, je podle Tomáše Petříčka záležitostí tamních úřadů. Z Česka prý není možné jejich situaci nijak změnit. To je také podle Petříčka důvodem, proč zástupci vlády opakovaně vyzývají české občany, aby zvážili nutnost v tuto chvíli vycestovat ze země. Pokud totiž uvíznou kvůli koronaviru na území jiného státu, jejich izolace či nařízená karanténa bude v dikci tamních orgánů.

Koronavirus se podle aktuálních informací nezadržitelně blíží k českým hranicím. Rapidně se zhoršuje situace v Itálii. Zdejší policie rozestavěla v severní části země silniční zátarasy. Počet nakažených v Itálii je téměř 300. Šest Čechů je v karanténě na španělském Tenerife, kde se koronavirus potvrdil u hotelového hosta, turisty z Itálie. Zákeřný virus má na svědomí téměř tři tisíce obětí a dalších 80 tisíc lidí je nakažených.

  

Související obsah

  

Pražské i brněnské letiště zavedlo přísné kontroly cestujících z Itálie. Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje českým občanům, aby případnou cestu do severní části Itálie zvážili a raději ji zrušili. Nebezpečné jsou zejména oblast Lombardie a Benátska.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz