Domácí

Hygienici zmapovali cestu studentek. Takhle přivezly koronavirus do ČR!

Vídeň, Budapešť, Brno, Praha. Po této trase cestovaly z Itálie studentky, u nichž testy potvrdily koronavirus. Hygienikům se podařilo podrobně zmapovat nejen jejich cestu, ale také to, s kým během ní přišly do styku.

"Pátým pacientem s koronavirem v Česku je spolužačka nemocné americké studentky z milánské univerzity pocházející z Ekvádoru. Měla vyšší teplotu přes 38 stupňů, je hospitalizovaná v Nemocnici Na Bulovce," oznámil na úterní ranní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Doplnil, že první test na koronavirus u ní byl negativní, nemoc potvrdil až ten následující, provedený s časovým odstupem. S mladými cizinkami měla cestovat ještě třetí studentka, u ní byly testy dosud negativní.

Cestu studentek z Itálie do Česka se podařilo podrobně zmapovat hygienikům. "Do Vídně přiletěly 24. února, pak cestovaly do Budapešti, odsud do Brna a nakonec do Prahy," popsala šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová. Do české metropole dívky přijely v sobotu.

Související obsah

Dodala, že mladé ženy ve Vídni bydlely v hotelu, v ostatních městech ve sdílených bytech. "V autobuse do Prahy cestovalo celkem 18 cestujících a řidič. Studentky posléze dvakrát jely taxíkem - nejprve do bytu a pak do nemocnice," informovala Jágrová.

V karanténě skončil i číšník z restaurace, kde se Američanka a Ekvádorka zastavily na jídlo. Podle Jágrové jsou v izolaci i další lidé, s nimiž přišly studentky v Česku do styku.

Byt, v němž cizinky v české metropoli přebývaly, je podle pražské hygieničky Jágrové aktuálně prázdný, jeho majitel s odborníky spolupracuje. "Za týden proběhne jeho dezinfekce pod dohledem našeho pracovníka," uzavřela expertka. Dívky v něm nenocovaly, místo toho jely rovnou do nemocnice v Motole.

Pusťte si část vyjádření ministra zdravotnictví Vojtěcha:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz