Domácí

PŘEHLED: Ruší se akce nad 30 lidí, zákaz vstupu cizincům! Omezení knihoven i dopravy!

PŘEHLED: Ruší se akce nad 30 lidí, zákaz vstupu cizincům! Omezení knihoven i dopravy!
Zdroj: Profimedia

Vláda se na svém čtvrtečním zasedání rozhodla výrazně zpřísnit mimořádná opatření kvůli koronaviru. Dosud platná stopka pro kulturní a podobné akce nad sto účastníků nyní platí pro shromáždění třiceti a více lidí. Sportoviště jsou zavřená úplně. Vláda také vyhlásila na 30 dní nouzový stav a omezila cestování do řady zemí - asijských i evropských.

"Od páteční 6. hodiny ráno vláda zakazuje divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy, veletrhy, vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob, a to do odvolání tohoto mimořádného opatření," oznámil premiér Andrej Babiš.

Tento zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů ani na pohřby.

Restaurace a jiné provozovny stravovacích služeb musí být nově mezi osmou hodinou večer a šestou hodinou ráno povinně bez lidí. Týkat se to má i provozů v nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních, které musí zůstat zavřené úplně od pátečního rána.

Související obsah

Od pátečního rána mají zůstat uzavřené také posilovny, sportoviště, koupaliště, solária, sauny, wellness služby, hudební a společenské kluby, zábavní zařízení, veřejné knihovny a galerie.

Zároveň vláda zakázala vstup občanům z řady zemí, i evropských, a omezila také dopravu. Ani Češi nemají cestovat do rizikových oblastí. Nařízení se týká mimo jiné Číny, Velké Británie, Švédska, Rakouska, Německa, Španělska či Francie.

Na hranicích s Německem a Rakouskem budou od páteční půlnoci kontroly.

Prvního pacienta s koronavirem hlásí Liberecký kraj:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz