Koronavirus

Takhle se stará stát o lékaře? Ortoped ukázal, co dostal za pomůcky

Takhle se stará stát o lékaře? Ortoped ukázal, co dostal za pomůcky
Zdroj: Getty Images

Zásobování ochrannými pomůckami stále vázne, stěžují si čeští lékaři. Jak málo pomůcek dostávají, teď ukázal jeden pražský ortoped. Ze zásob nakoupených ministerstvem vnitra dostal 10 roušek, jeden ochranný štít a krabici rukavic, které nenavlékne na ruku. Stejně jako další lékaři si i on musí adekvátní ochranné pomůcky shánět sám.

Ortoped Josef Kiliján na faceboku připomněl, že ministr vnitra Jan Hamáček na tiskových konferencích hlásil, jak stát zajistil miliony roušek a respirátorů z Číny, a premiér Andrej Babiš pak tvrdil, že lékařům, kteří nemají respirátory, je sám doveze.
Kiliján se teď, měsíc po vypuknutí krize, dočkal první zásilky ochranných pomůcek. Co do kvantity i kvality jej ale nesmírně zklamala.

"Po měsíci dorazily ochranné pomůcky i pro mě. SLÁVA. Ale celkem 10 roušek (objednáno 100), jeden štít z Číny (bude se hodit tak asi jen na řezání dřeva) a 100 malých rukavic. Bohužel je nenandám. Desinfekce žádná. Nevadí," napsal lékař.

Roušky jsou se stupněm ochrany FFP2, tedy nikoliv s tím nejvyšším FFP3, který jediný lékaře spolehlivě ochrání. Rukavice velikosti M jsou dobré spíš pro sestru, větší velikost Kiliján nenafasoval. V průvodním listu je uvedené, že ochranné pomůcky jsou ze zásob nakoupených ministerstvem vnitra pro zdravotnická zařízení a provozovatele zařízení sociální péče.

Související obsah

"Takže na týden jsem zajištěn. Nebojte se, vše si koupím a vás ochráním. Ale FAKTA: nechci, aby se jakýkoliv frajer holedbal v televizi, že se o nás doktory postaral Postarali jsme se SAMI (ano, nejsem zdaleka sám). Tleskejte si, komu chcete... A volte si, koho chcete,“ zdůraznil ortoped, že nemá problém ani tak s tím, že si musí ochranné pomůcky sehnat sám, jako spíš s tím, že se pak politici na tiskových konferencích bijí v prsa, jak zajišťují lékařský materiál pro zdravotníky.

Jeho příspěvek vyvolal velkou vlnu zájmu. Za 24 hodin jej sdílelo 2,5 tisíce lidí, přes tisíc lidí na něj reagovalo. Jeho kolegové v diskuzi potvrzují, že ze strany státu byly jejich ordinace zásobovány podobně a že si ochranné pomůcky a dezinfekci museli nakoupit sami.

Na problémy s ochranným štítem, který byl součástí dodávky z Číny, upozornili i odboráři z Kroměříže. Podle nich se v něm nedá pořádně pracovat:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz