Domácí

Krize nejen kvůli koroně: Babiš s Hamáčkem se prakticky neshodnou

Na pozadí boje s epidemií se odehrává ještě jeden souboj – mezi šéfy koaličních stran. Podle politologů chtějí na jedné straně sociální demokraté zemi kvůli nemoci Covid-19 držet ještě nějaký čas zkrátka. Jenže hnutí ANO s tím nesouhlasí a chce už brzy postupný návrat do běžného života. Předseda vlády prý reaguje na podněty od občanů.

Vicepremiér v ikonickém červeném svetru a proti němu premiér ve formálním obleku. A rozcházejí se nejen v oblékání. Během posledních dnů se neshodnou téměř v ničem. Jan Hamáček (ČSSD) během pandemie koronaviru zastává přísnější způsob vedení České republiky, naopak Andrej Babiš je pro umírněnou verzi.

Na jak dlouho ještě prodloužit celostátní karanténu, nebo kdy otevřít obchody? To jsou otázky, které mezi těmito mocnými muži vyvolávají rozepře. "Úvaha je o tom, že by se povolil provoz prodejen pracovních oděvů, prodejen s dětských textilem…" řekl již dříve premiér Andrej Babiš s tím, že mu kvůli tomu psaly maminky od rodin.

Související obsah

"Nesmíme teď propadnout nějaké euforii, že je to všechno za námi, že můžeme nějak radikálně ta opatření uvolňovat. Čeká nás ještě pár těžkých dnů a týdnů," prohlásil ministr vnitra Jan Hamáček. Podle politologa Jana Kubáčka si politici uvědomují, že lepší je se řízeně pohádat a dohodnout kompromis na vládě, než "do toho pouštět opozici".

Jenže podle opozice je napětí mezi lídry od začátku vyhlášení nouzového stavu, a to hlavně kvůli tomu, že premiér původně místo Hamáčka do čela krizového štábu prosadil epidemiologa Romana Prymulu.

Související obsah

"Ministerstvo vnitra disponuje nejlepšími nástroji, jak řešit nějaký kritický krizový stav," vyjádřil se k záležitosti šéf Pirátů Ivan Bartoš. Vít Rakušan, předseda hnutí STAN, řekl: "Logicky se určitě o některých věcech interně hádají, ale navenek by měli mluvit jednotně. Já teď vůbec nerozumím, kdo vlastně za tu vládu mluví, pan ministr vnitra Hamáček chce prodlužovat nouzový stav déle, pan Babiš do třicátého dubna."

Naopak za jeden provaz Babiš s Hamáčkem táhnou v případě názoru na kontrolované promoření populace – oba to shodně považují za nesmyslný nápad.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V prvním pololetí roku 2021 nejvíce zabíjel v Česku covid-19

V prvním pololetí roku 2021 zemřelo podle předběžných dat 76,7 tisíce obyvatel Česka. U 17,2 tisíce z nich bylo jako základní příčina smrti určeno onemocnění covid-19. Ve srovnání s druhým pololetím roku 2020 vzrostl počet zemřelých s touto příčinou o 6,9 tisíce, informuje Český statistický úřad (ČSÚ).

Píše se na Deník.cz