Koronavirus

Chytrá karanténa nefunguje. Data se sbírají jako postaru

Systém chytré karantény, který sliboval dohledání kontaktů nakaženého pomocí digitální mapy, ani po týdnu testování nefunguje. Data o pohybu nakaženého z mobilního telefonu si hygienici ani jednou nevyžádali. Jsou totiž velmi nepřesná.

Chytrá karanténa se posledních 14 dnů skloňuje ve všech pádech, ale ve skutečnosti hledají hygienici nakažené pořád stejně. Tak jako například ve středisku chytré karantény v Brně. Dvě operátorky oslovují telefonicky nakažené. V sousední místnosti jsou připravení vojáci, kteří přebírají seznam kontaktů a obvolávají všechny, kteří mohli virus chytit.

Operační středisko ještě ani jednou nevyužilo trasování přes mobilní telefon nebo platební kartu. Pravdou je, že tato data jsou téměř nepoužitelná. "To není systém, který by někoho sledoval,“ doplnil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Související obsah

Hygienik dostane jen mapu s vysílači, na které se telefon přihlásil. Údaje z platební karty zase prozradí jen místa, kde nakažený nakupoval. Na základě toho nelze poslat do karantény ani prodavačku. "Kontakt do dvou minut určitě není rizikový,“ vysvětlil epidemiolog Roman Chlíbek.

Armádní sanitky chytré karantény tak na Moravě provádějí běžné odběry jako doposud. Během dne testovali například stovku seniorů znojemského domova důchodců. Jednu dámu s horečkou nevytipoval počítač, ale obvodní lékařka.

Související obsah

Hygienici zatím dokázali nakažené velmi přesně vyhledávat postaru. Teď mají obavy, že digitální technologie přinesou víc škody než užitku. Elektronické prostředky jsou totiž složité a oni jsou zvyklí pracovat jinými metodami.

Opravdu chytré vyhledání nakažených může podle IT odborníků zajistit jen speciální aplikace v telefonu, která využije GPS pro určení polohy a bluetooth pro identifikaci blízkých kontaktů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz