Koronavirus

Covid-19 ovlivňuje náš život. Mnoho potíží se projeví až v budoucnu

Pandemie koronaviru a bezpečnostní nařízení se dotýkají všech oblastí našeho života. Zasahují ekonomiku i naše zdraví. Mnoho zdravotních problémů se ale nemusí projevit okamžitě. Izolace, ztráta práce a málo pohybu nám do budoucna mohou přinést zdravotní potíže, které si v současnosti ani neuvědomujeme.

Koronavirová pandemie může mít z dlouhodobého hlediska zásadní následky. "Hlavně karanténa a její dopady na dennodenní rutinu, osamělost, deprese, alkohol a drogy a také sebepoškozování. Problémy s tím spojené budou narůstat," uvádí Světová zdravotnická organizace.

Související obsah

Nejohroženější skupinou jsou ti, u kterých už se psychické problémy objevily v minulosti, dále rodiny s malými dětmi, jejichž příjem výrazně v souvislosti s pandemií klesl, a také živnostníci podnikající ve sféře, kterou vládní opatření načas zastavila.

Podle nové studie se u mnoha lidí mohou rozvinout chronické problémy. Navíc nezaměstnanost a další nedostatek financí mohou způsobit vážné psychické dopady na naše zdraví. Pro ty, kteří ztratili svou práci, mohou být psychologické dopady devastující.

Související obsah

Často ale zapomínáme na to, že je mnoho lidí, kteří už v současnosti trpí psychickými poruchami. Izolace, ztráta sociálního života a výrazné změny životního stylu jsou pro ně zásadní. A pokud nyní musí trávit svůj čas zavření doma, může to pro ně mít fatální následky.

Z jedné ze studií, která se zabývala tím, na koho má izolace a současná situace větší vliv, vyplývá, že 32 % lidí se bojí, že koronavirus bude mít negativní dopady na jejich duševní zdraví, na konci března už to bylo 45 %. O své zdraví se bojí spíše ženy než muži. Tato čísla budou zřejmě s prodlužující se karanténou narůstat.

  

Související obsah

Navíc se u tisíců obyvatel mohou do budoucna projevit chronické zdravotní potíže. Pobyt doma nás totiž často zláká k pohodlnému stylu, nebo dokonce nezdravé stravě. Proto bychom neměli zapomínat na pravidelný pohyb a měli bychom každý den věnovat určitý čas cvičení. I to totiž přispívá k naší vnitřní vyrovnanosti a klidu.

Nemocnice také musely zrušit veškeré operace, které nebyly akutní. Mnoho lidí tak musí na požadovaný zákrok čekat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz