Zahraničí

"Šiřte nákazu v podobě naděje," vzkázal papež o svátečním poselství

"Šiřte nákazu v podobě naděje," vzkázal papež o svátečním poselství
Zdroj: Profimedia

Tradiční poselství Městu a světu (Urbi et Orbi) přednáší papež ze Svatopetrské baziliky v Římě. Při velikonočním požehnání k příležitosti Slavnosti Zmrtvýchvstání Páně papež František vyzval, aby lidé během epidemie Covid-19 zapomněli na lhostejnost a sebestřednost a šířili "nákazu naděje".

Z centrálního balkonu baziliky Svatého Petra nevisel žádný nápis a ani se nehrála vatikánská hymna. Chyběla také tradiční květinová výzdoba a ulice, obvykle při této příležitosti plné věřících, byly prázdné kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Papež vydal své tradiční velikonoční poselství Urbi et Orbi obklopený pouze svými nejbližšími spolupracovníky. Do světa se požehnání vysílalo živě on-line.

Papež František vyzval nejen věřící, aby proti koronaviru bojovali jinou nákazou, tou, která se přenáší ze srdce na srdce. "Tato nákaza naděje je určená pro každé lidské srdce. Stejně jako nový plamen tato naděje vyvstává v noci. Noci světa, který již čelil epochálním výzvám a nyní je utlačován pandemií, která testuje celou naši lidskou společnost," řekl svatý otec o svém požehnání Urbi et Orbi.

Související obsah

„Vzkříšení Krista je vítězstvím lásky nad kořenem zla, vítězstvím, které neobchází utrpení a smrt, ale prochází skrze ně, otevírá cestu v propasti a přeměňuje zlo v dobro. Toto je jedinečný punc Boží moci," prohlásil papež během nedělního živého vysílání.

V roce 2020 papež výjimečně pronese požehnání Městu a Světu třikrát. K tradičnímu vánočnímu a velikonočnímu termínu přidal ještě 27. března. Papež při speciální bohoslužbě pronesl modlitbu za konec koronavirové epidemie.

Související obsah

Papež František ve svém poselství pamatoval také na ty, které koronavirus přímo ovlivnil. "Pro mnohé je to velikonoční samota, život uprostřed smutku a utrpení, které pandemie způsobuje, od fyzického utrpení po ekonomické potíže, Tato nemoc nás nejen zbavila lidské blízkosti, ale také možnosti osobního přijetí útěchy, která pramení ze svátostí, zejména eucharistie a usmíření," pronesl.

Svatý otec také vyjádřil vděčnost lékařům, zdravotním sestrám a všem ostatním, kteří pracují v první linii a pomáhají chránit lidské životy. Promluvil také o tom, že je čas myslet na naši budoucnost a začít na ní pracovat, zejména z hlediska zajištění pracovních míst. "Teď není čas na lhostejnost, protože celý svět trpí a je třeba se s pandemií vyrovnat," prohlásil papež František.

Související obsah

Ve svém projevu také vyzval k okamžitému globálnímu příměří ve všech koutech světa a pamatoval také na urchlíky, lidi bez domova a ty, kteří ať už kvůli pandemii nebo jiným vlivům nemohou vést plnohodnotný život.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz