Zahraničí

USA, Španělsko i Itálie cítí naději. Pozor na druhou vlnu, varuje WHO

Počet nakažených koronavirem ve světě se blíží ke dvěma milionům. Nemoci podlehlo už 120 tisíc lidí, téměř půl milionu se z ní vyléčilo. Některé státy včetně Česka věří, že mají to nejhorší za sebou a začínají uvolňovat omezení. Světová zdravotnická organizace ale varuje, aby situaci nepodcenily.

První náznak naděje. Podle guvernéra státu New York Andrewa Cuoma má nejvážněji zasažený severoamerický region to nejhorší za sebou. Pokud obyvatelé zvládnou dodržovat nařízení, bude přírůstek nakažených pomalu klesat. Stát hlásí více než 10 tisíc obětí pandemie. Další státy už dokonce začaly uvažovat o návratu k normálu.

"V některých státech o tom zatím nemůže být řeč. Například v New Yorku, v Louisianě, v Michiganu nebo na dalších místech, která byla vážně zasažena," vzkázal americký prezident Donald Trump.


"Naděje na návrat k normálu svítá i lidem ve Španělsku - od pondělka už mohou chodit do práce. A situace se zlepšuje i v Itálii - aktuálně mohou některé továrny obnovit výrobu a otevírají se vybrané obchody. Tisíce lidí se tak mohou vrátit do práce. Během několika týdnů chce opatření zmírnit i Francie.


"Počínaje 11. květnem budeme postupně znovu otevírat školky, základní školy, střední školy a gymnázia. To je pro mě priorita," deklaroval prezident Emmanuel Macron.

Související obsah


Světová zdravotnická organizace (WHO) ale tak optimistická není. Její šéf varuje evropské státy, aby byly při uvolňování opatření opatrné a předešly druhé vlně nákazy. S tou první teď bojuje Rusko - země hlásí téměř 20 tisíc případů.


"Vidíme, že se situace mění každým dnem, a bohužel se mění k horšímu. Počet nakažených roste, navíc se zvyšuje i počet těch, kteří jsou ve vážném stavu. Už jsem to říkal - příští týdny budou rozhodující," míní ruský prezident Vladimir Putin.


V druhé nejlidnatější zemi světa, Indii, se vláda rozhodla prodloužit opatření do 3. května. Týkají se jedné miliardy a tří set milionů lidí. Někteří pravidla obcházejí po svém - jeden mladík chtěl kamaráda propašovat v kufru k sobě domů. Sousedi ho ale odhalili.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz