železnice

Válka o nákladní vagony! Firma nedostala kšeft a létají trestní oznámení

Válka o nákladní vagony! Firma nedostala kšeft a létají trestní oznámení
Ilustrační foto. | Zdroj: Getty Images

Na železnici už delší dobu probíhá velká bitva. Státní firma ČD Cargo, která je největší nákladní železniční dopravce v Česku, už nechce spolupracovat s firmou Rail Invest, která se jí starala o vagony.

Rail Invest byla v minulosti významným dodavatelem, opravcem a pronajímatelem vagonů ČD Carga, od kterého získávala milionové zakázky. Tato spolupráce však skončila. Rail Invest podle ČD Cargo porušovala smlouvy. S firmami propojenými s Rail Invest ČD Cargo vede několik soudních.

„ČD Cargo skupinu Rail Invest v průběhu roku 2019 umístilo na blacklist dodavatelů, kteří mají zakázáno s ČD Cargo dále obchodovat,“ stojí s tiskové správě ČD Cargo. Například obří zakázku na renovaci 500 vagonů dostal konkurent Rail Investu, slovenská společnost SMK.

Pro skupinu Rail Invest to představuje enormní výpadek příjmů. Právníci Rail Investu si na postup ČD Cargo stěžovali u Drážního úřadu, Evropské železniční agentury, u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže i dalších institucí, zatím ale neuspěli. Skupina Rail Invest podala i několik trestních oznámení.

Související obsah

„Po ČD Cargo soudní cestou vymáháme dluhy za výkony, které nám neuhradili v termínech splatnosti. Jedná se o desítky miliónů korun,” tvrdí Peter Šuška z dozorčí rady Rail Investu.

„Jedná o účelové trestní oznámení, které souvisí s nespokojeností skupiny Rail Invest jako nespolehlivého dodavatele, který přišel o příjmy od státní firmy a o její konkurenční boj s jinými dodavateli,“ komentuje trestí oznámení ČD Cargo.

TN.cz

K tématu železnice

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz