Koronavirus

V Evropě počet lidí s Covid-19 přesáhl milion, skoro sto tisíc jich už zemřelo

V Evropě počet lidí s Covid-19 přesáhl milion, skoro sto tisíc jich už zemřelo
Zdroj: TV Nova

V Česku od soboty přibylo 44 nakažených koronavirem. Ministryně financí navrhne zvýšit schodek státního rozpočtu na letošek na 300 miliard korun, což se nelíbí opozici. V Evropě přesáhl počet nakažených jeden milion.

Hlavní události

- V Česku je 6701 lidí pozitivně testovaných na koronavirus. Z toho se 1298 pacientů vyléčilo, 186 zemřelo

- V Evropě je již více než milion nakažených, je na tom nejhůře ze všech světadílů

- Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne zvýšení schodku rozpočtu na 300 miliard korun

- Vláda by měla v pondělí projednat cesty do zahraničí za prací a podnikáním bez nutnosti karantény po návratu

- Ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček (za ANO) připustil, že některé typy obchodů a provozoven by mohly otevřít dříve, než počítá plán

- Epidemiolog Roman Prymula uvedl, že roušky bychom mohli nosit ještě několik měsíců

- Od pondělí mohou otevřít další obchody a podniky, například farmářské trhy, autobazary nebo řemesla

- Celosvětový počet obětí překročil 160 tisíc, koronavirem se celkem nakazilo 2,3 milionu lidí. Téměř 600 tisíc se uzdravilo

- V Rusku už pátý den po sobě rekordně stoupl počet nově nakažených, za 24 hodin jich lékaři zaznamenali přes šest tisíc. Až 43 % z nich přitom nemělo žádné příznaky

Počet nakažených koronavirem v Evropě přesáhl v neděli milion, což je téměř polovina všech evidovaných nemocných ve světě. Uvedlo to Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Na kontinentu zemřelo více než 98 tisíc lidí s Covid-19. Evropa je tak světadílem s největším počtem nakažených i mrtvých. Asi o 150 tisíc méně případů má Amerika, která má také druhý největší počet zemřelých, a to 45 218. Naopak nejméně případů nemoci a úmrtí je v Oceánii a Africe.

Od pondělí budou moci fungovat farmářské trhy, autobazary a autosalóny a řemeslníci. Za přísných hygienických podmínek budou povoleny také svatby, na kterých ale nebude moci být více než 10 lidí. Profesionální sportovci budou moci v menších skupinkách trénovat venku.

Ministryně Schillerová v ČT řekla, že navrhne další zvýšení schodku státního rozpočtu na letošní rok, a to na 300 miliard. "Letošní schodek 200 miliard korun není definitivní. Mám spočítána všechna opatření, které jsme aplikovali, ale i další, která aplikována budou," uvedla. Schodek se přitom už jednou navyšoval - ze 40 na 200 miliard korun.

Související obsah

Vláda v pondělí projedná i cestování do zahraničí bez toho, aby lidé po návratu museli do karantény, když bude větší možnost testování. V ČT to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Upozornil ale, že bude záležet na postoji okolních zemí a epidemiologické situaci v nich. Týkat by se to mohlo lidí, kteří jezdí za prací nebo cestují kvůli podnikání.

Ministr Havlíček v rozhovoru pro MF Dnes připustil, že by některé provozovny mohly otevřít rychleji, pokud se bude správně vyvíjet epidemiologická křivka. Týká se to například galerií a muzeí. V průběhu května by pak mělo být jasné, zda budou děti moci odjet na tábory. Zároveň vysvětlil, proč tak brzy začala fungovat hobbycentra.

Povinnost nosit na veřejnosti roušky nebo jinou ochranu úst a nosu v Česku platí už měsíc. A podle epidemiologa Romana Prymula jen tak neskončí. "Určitě jde o měsíce," prohlásil v rozhovoru pro portál Novinky.cz

V sobotu ministr Vojtěch na twitteru uvedl, že zdravotníci, kteří se starají o pacienty s Covidem-19, dostanou 100 až 500 korun na hodinu navíc - podle míry rizika. Týmy, které odebírají možným nakaženým vzorky, si pak přilepší až o 1500 korun na hodinu. Více čtěte v tomto článku.

Související obsah

Ministerstvo zdravotnictví také upřesnilo, kdy do Česka z Japonska dorazí experimentální lék na Covid-19 favipiravir. První pacienti by ho mohli dostat už v příštím týdnu. Léčivo přijme Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, odkud se bude dále distribuovat. Více se dozvíte zde.

Ve Španělsku už počet obětí překročil 20 tisíc a tamní policie začala vyšetřovat 37 pečovatelských domů, ve kterých měl personál nechávat seniory s koronavirem na pospas smrti. Situace se zhoršuje také v Japonsku, kde podle lékařů hrozí kolaps zdravotnického systému.

V pondělí mohou otevřít další obchody. Někteří podnikatelé přitom stále neví, zda se jich termín týká. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz