Koronavirus

Nečekaný příznak koronaviru: Těžce nemocným pacientům zčernala kůže

Nečekaný příznak koronaviru: Těžce nemocným pacientům zčernala kůže
Zdroj: Getty Images

Horečka, ztráta chuti nebo dýchací obtíže nejsou jedinými příznaky koronaviru. Nejnověji popsaný průvodní jev ale velmi překvapil. Dvěma těžce nemocným pacientům kvůli viru v těle ztmavla kůže.

Neuvěřitelnou proměnu popsali lékaři přímo z čínského Wu-chanu. Již 18. ledna se tu dva z jejich kolegů, doktor Yi Fan a doktor Hu Weifeng, nakazili koronavirem, onemocnění u nich mělo velmi závažný průběh, oba museli být napojeni na mimotělní oběh.

U obou pacientů se pak objevil nečekaný příznak – pleť jim začala postupně tmavnout, až úplně zčernala. Nešlo přitom jen o lokální pigmentaci, postihlo to postupně celou kůži. S odvoláním na reportáž čínské televize China Beijing TV to uvedl britský Mirror.

Doktor Yi Fan se již z nemoci zotavil, i když si odnesl vážné následky, nemůže sám chodit a je psychicky traumatizovaný. Doktor Hu Weifeng je na tom ovšem hůře, již třetí měsíc je upoután na lůžko a je ve vážném stavu, nadále zůstává na jednotce intenzivní péče.

Příčina takové nečekané reakce lékařům uniká, dohadují se ale o vícero možnostech. Důvodem by mohlo být například poškození jater, které vyvolalo v těle hormonální nerovnováhu, a právě ta by mohla mít zabarvení na svědomí. Počítají s tím, že jakmile se játra znovu zregenerují, zčernání opět ustoupí.

Související obsah

Podle informací deníku Daily Mail by mohlo jít také o reakci na silné léky, které pacienti dostávali. V boji s koronavirem se používá řada experimentálních léčiv, reakce organismu na ně je stále předmětem zkoumání.

Zabarvení kůže nehlásí pouze Číňané, v USA pozorovali u několika pacientů tmavé skvrny na prstech u nohou, připomínající omrzliny. Postižená místa měla modravou až temně fialovou barvu, zbarvení provázela také vyrážka a vředy. Podobné léze popisovali podle zjištění deníku The Sun také lékaři ve Španělsku a v Itálii.

Související obsah

Epidemie koronaviru je často přirovnávána k pandemii španělské chřipky, která svět sužovala před sto lety. I při ní jsou evidovány příznaky jako promodrávání nebo dokonce zčernání kůže. To zpravidla začínalo v konečcích prstů a rozšiřovalo se do celých paží a nohou. Vznikalo zřejmě v důsledku špatného okysličování těla, díky němuž jako první tmavly právě okrajové části těla, kam okysličená krev téměř neproudila.

Jak se stav pacienta horšil a dýchací obtíže narůstaly, plíce již nedokázaly plnit svou funkci, plnily se tělními tekutinami a neokysličené tělo mohlo zčernat úplně. Následná pitva pak u takových pacientů odhalila plíce zduřelé, zaplněné krví, na povrchu pokryté růžovou pěnou, jak se mísily tělní tekutiny se zbytky vzduchu. Pokud se do této fáze dostali oba čínští pacienti, je to jen signálem, že byli skutečně na pokraji smrti.

Španělská chřipka nebyla jedinou epidemií, která zabila miliony lidí. Připomeňte si v reportáži nejděsivější epidemie v historii lidstva:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz