Koronavirus

150 tisíc nakažených, 2 roky s virem. Šéf statistiků představil svůj plán

150 tisíc nakažených, 2 roky s virem. Šéf statistiků představil svůj plán
Zdroj: Profimedia

Nejkatastrofičtější scénáře jsme dosud slýchávali z úst epidemiologa Romana Prymuly. Náměstek ministra zdravotnictví se zřídkakdy uchyluje k přehnanému optimismu, nikdy ale ve svých slovech nezašel tak daleko, jako šéf zdravotnických statistiků, který nahlas popsal ty nejčernější možné scénáře. Jeho slova dokonce leckdo vnímá jako šíření poplašných zpráv, on se takovým obviněním brání.

Když padnou opatření příliš rychle, budeme tu mít až 150 tisíc nakažených. Tak by se dala shrnout nejčernější vize, se kterou šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek předstoupil minulý týden před poslance.

Na neveřejném zasedání sněmovního zdravotnického výboru přednesl, co vše by se mohlo stát, pokud by se momentálně platná opatření rozvolňovala příliš rychle. Pokud by například Češi mohli od září cestovat bez omezení, setkalo by se s virem přibližně 60 procent české populace, osm tisíc lidí by skončilo na umělé plicní ventilaci.

Související obsah

Opírá se o dosavadní statistické údaje, současně ale přiznává, že ani odborníci zatím přesně nevědí, jak se zákeřný virus šíří a jak se může chovat. "Nevíme, jak velkou virovou nálož máme už venku, nevíme, jaká je inkubační doba, neznáme parametry té choroby," vypočítal, proč jsou odhady ÚZIS hodně vratké.

Dušek se hodně opírá o reprodukční číslo R, které u epidemií pomáhá odhadnout, jak se budou šířit. To se v polovině dubna dostalo dokonce pod hranici 1, než ale došlo k řadě omezení a mimořádných opatření, mělo hodnotu 2,6. „Kdyby se dopustilo, aby se virus nekontrolovaně šířil v populaci, tak by se určitě dostal na reprodukční číslo 4 a více. Určitě nám tu hrozil scénář á la Itálie,“ prozradil v rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Virus je podle něj schopen při absenci jakýchkoli opatření projít celou populací zhruba za tři měsíce. „Dostane se na svoje definiční číslo 5, 6 a pak už ho nikdo nezastaví. Prorazí ty zranitelné vrstvy obyvatel. A pak se to zase všechno vrátí do normálu, akorát budeme mít velmi šeredný hrb na mortalitní křivce. A to asi nikdo nechce,“ zaznělo v jeho řeči k poslancům, kterou zveřejnil iRozhlas.

Související obsah

Nyní má velké očekávání od testování kolektivní imunity, které v Česku začíná ve čtvrtek. „Jestli ta studie dobře dopadne, tak nebude třeba mít žádné další hypotetické scénáře, protože budeme vědět přesně, co je před námi,“ prozradil v rozhovoru.

Od studie si hodně slibuje i vláda. Podle jejích závěrů by rozhodovala o dalších možných rozvolňováních. Podle Duška to ale nepůjde naráz, vždy bude třeba opatření povolit a následně zase utáhnout, dle toho, jak se bude situace vyvíjet. I proto si vláda nechává mezi rozvolňováním dílčích opatření dvoutýdenní rozestupy, aby případně včas podchytila výkyv v šíření nákazy a nedala prostor nekontrolovanému proměřování. Podle Duška se můžeme se současné situace dostávat klidně až dva roky, pokud se neobjeví vakcína.

Plošné testování by mělo odhalit protilátky v těle, má zmapovat výskyt nemoci. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz