Zahraničí

Otírání nákupu a obalů potravin je zbytečné! Vědci radí, na co se zaměřit

Otírání nákupu a obalů potravin je zbytečné! Vědci radí, na co se zaměřit
Zdroj: Thinkstockphotos

Kvůli šíření nákazy koronaviru vyšlo již plno rad a nařízení, jak se preventivně proti onemocnění chránit. Podle odborníků je však zbytečné otírat potraviny a jejich obaly po příchodu z obchodu. Zvláště v případě, že toto úsilí zvyšuje váš každodenní stres.

"Chceme vás ujistit, že v současné době neexistují žádné důkazy o tom, že by se prostřednictvím obalů potravin mohl přenášet koronavirus,“ uvedl na twitteru americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Vědec Jamie LIoyd-Smith pracoval spolu s dalšími odborníky na studii, která měla analyzovat, jak dlouho se virus způsobující Covid-19 udrží na různých površích.

"Přestože jeho výzkum zjistil, že virus může žít na kartonu po dobu až 24 hodin a na kovu nebo plastu po dobu dvou nebo tří dnů, sám LIoyd-Smith ale neotírá povrchy potravin po příchodu z obchodu,“ píše CNN.

Podle vědce je nejdůležitější si po vybalení potravin řádně umýt ruce. Pokud si však lidé chtějí být jistí, že minimalizovali riziko přenosu, je podle něj rozumné nechat potraviny, které se nezkazí mimo lednici, jeden nebo i více dní odležet a až poté je rozbalit. Výrazně se tak sníží riziko kontaminace.

Související obsah

Pokud se lidé chtějí preventivně bránit, odborníci radí zaměřit se na správné umývání a dezinfekci rukou. "Nechci zlehčovat ničí obavy, ale záleží především na správném dodržování hygieny, otírání potravin už pak není tak důležité,“ uvádí odborník na bezpečnost potravin Benjamin Chapman.

Boty si v obchodě zkusíme, ale oblečení ne! Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz