Koronavirus

Česko se s krizí vypořádalo dobře, EU z ní vyjde silnější, zhodnotil Pavel

Do Česka dorazil experimentální lék Favipiravir z Japonska. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze ho chce rovnou podat jedné pacientce, dalšímu pacientovi pak aplikuje jiný lék - Remdesivir. Ten měl dle slov ministra zdravotnictví dorazit během pondělí. Podle epidemiologa Romana Prymuly vláda zatím nepočítá s tím, že by zrušila nařízení o nošení roušek. Generál Pavel uvedl, že si Česko v boji s koronavirem vedlo dobře, EU podle něj vyjde z krize silnější.

Hlavní události

- Česko eviduje 7445 případů nákazy koronavirem, přičemž 223 pacientů zemřelo a 2834 se uzdravilo

- Japonský lék Favipiravir dorazil do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, odkud bude dále distribuován po republice

- Začala další vlna uvolňování opatření poté, co se vláda rozhodla svůj původní plán zrychlit

- Otevřou se venkovní výběhy zoologických zahrad, fitness centra, autoškoly a obchody s prodejní plochou do 2500 metrů

- Automobilka Škoda obnovila výrobu

- Vláda schválila odložení plateb pojistného pro firmy na tři měsíce

- Ve světě se koronavirem nakazilo více než tři miliony lidí a přes 205 tisíc jich nemoci podlehlo

Česko podle generála Petra Pavla zvládlo krizi dobře. "V každé krizi se díváme mnohem ostřeji. Máme možnost se o nás samých dozvědět pozitivní i negativní věci. Věřím, že těch pozitivních je mnohem víc, a na tom bychom měli stavět," uvedl v pořadu Nova je s vámi generál Petr Pavel, zakladatel iniciativy Spolu silnější.

Ocenil i roli vlády, i když ta za své kroky schytává i kritiku. "Zvládat krizi takového rozsahu není jen úkolem pro vládu. Nebýt toho, jak se zapojil privátní sektor, akademické obec, záchranné složky i obyčejní občané, tak bychom to takto dobře nezvládli," zhodnotil Pavel. Domnívá se, že stojíme před obrovským úkolem, na kterém se musíme přičinit všichni. Podle Pavla budou některé velmoci a země po krizi oslabené, například Evropská unie ale dle jeho slov vyjde z krize silnější, protože se k ní staví konstruktivně. Na celý rozhovor se podívejte zde:

Situaci v Česku i ve světě jsme sledovali on-line:

Vláda po pondělním jednání oznámila, že musí nyní vyhodnotit, jestli s pondělní vlnou rozvolňování nedojde k nárůstu počtu nových případů, proto nedojde k výraznému rozvolňování opatření mimo přijatý plán, uvedl epidemiolog Roman Prymula s tím, že Velikonoce na šíření koronaviru v Česku vliv měly. Podle něj musíme i nadále počítat s tím, že budeme nosit roušky.

"Jízdní řád" rozvolňování bezpečnostních opatření se podle ministra Karla Havlíčka, co se otevírání restaurací týče, již dříve zkrátil. Aby se s termínem, který připadá na 25. května, hnulo, musela by být situace výrazně příznivá, proto s dřívějším rozvolněním opatření vláda zatím nepočítá. Na reportáž se podívejte ZDE: 

Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) chce experimentální lék Favipiravir rovnou podat jedné pacientce, která trpí i dalším závažným onemocněním. To je jednou z podmínek, které lékaři stanovili pro posuzování, komu lék aplikovat. Dalším kritériem je to, že pacient nemá nemoc Covid-19 moc dlouho.

  

Do VFN by měl během pondělka dorazit také další neregistrovaný lék Remdesivir. Dostat by ho měl pacient, který má kromě Covidu-19 vážné plicní onemocnění. Remdesivir už zřejmě pomohl s léčbou těžce nemocného taxikáře.

  

Černý scénář s vyšším počtem nakažených kvůli velikonočním svátkům se nenaplnil, od pondělí tak přestaly platit další restrikce. Začaly fungovat autoškoly, fitness centra a posilovny, knihovny, opět se mohou pořádat bohoslužby, otevřely se zoologické a botanické zahrady a obchody s prodejní plochou nad 2500 metrů.

Uvolnění režimu ale budou provázet přísná hygienická pravidla. V obchodech není možné oblečení zkoušet, v posilovnách pak z bezpečnostních důvodů nebudou k dispozici šatny a sprchy. Bohoslužby jsou omezené počtem 15 lidí, zoologické zahrady mají otevřené jen venkovní výběhy a počet lidí vpuštěných dovnitř může být regulován.

Související obsah

Automobilka Škoda Auto po 40 dnech opět obnovila výrobu ve všech třech výrobních závodech. V šest hodin ráno se tak rozeběhly pásy v Mladé Boleslavi, Kvasinách i Vrchlabí. Standardně funguje výroba v závodech ve třísměnném provozu, v rámci pokračujících opatření ale noční směna odpadne.

Pro zaměstnance byly zajištěny svozové autobusy, byl o ně ale jen minimální zájem. Do práce tak pracovníci cestovali především autem, někteří přišli také pěšky. V Kvasinách pojede výroba asi na 50 procent kapacity, v Mladé Boleslavi bude situace o něco lepší. Provoz omezeně obnovila i německá automobilka Volskwagen.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula dnes vykázal z jednání člena Ekonomického poradního týmu při Ústředním krizovém Štábu Daniela Münicha. Ten podle něj kladl nepříjemné otázky, když se vyptával, jaké analýzy o koronaviru má stát zpracovány. 

"Jsem přesvědčen, že smysluplný plán ekonomických opatření můžeme dělat pouze tehdy, pokud budeme mít dostatek epidemiologických dat, analýz a na jejich základě plán do budoucna. Plošná karanténa nebo plošné uvolnění nejsou pro naší zem (vhodná) řešení.," zveřejnil Münich svůj postoj na sociálních sítích.

Podívejte se na ranní znovuotevření automobilky Škoda:

  

Související obsah

Koronavirus ve světě

Počet nakažených koronavirem ve světě v pondělí jistě překročí tři miliony. Nejvíce nakažených, téměř třetinu, hlasí Spojené státy, které v příštích dnech přesáhnou hranici milionu infikovaných. Pandemie si vyžádala už více než 200 tisíc životů, čtvrtina z nich zemřela právě ve Spojených státech.

Situace se postupně zlepšuje v Itálii a Španělsku, které jsou po USA zasaženy nejhůře. V neděli v obou zemích zemřely necelé tři stovky pacientů, ve Španělsku přibylo 2870 nových pacientů, v Itálii 2324.

Situace se lepší také v Německu a Francii, nakažení naopak rychle přibývají v Rusku, kde již celkový počet nakažených přesáhl 87 tisíc. Druhá vlna šíření nákazy postihla také Japonsko, které tak preventivně uzavřelo své hranice před dalšími 14 státy.

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz