Koronavirus

Nakažených je přes tři miliony! Italové uvolní opatření, budou moci za rodinou

Počet celosvětově potvrzených případů koronaviru překonal tři miliony, o život už přišlo více než 200 tisíc lidí. Několik evropských zemí ale v neděli zaznamenalo nejnižší nárůst infikovaných od poloviny března, a opatření proti epidemii se proto zmírňují.

Celostátní karanténa v rámci koronavirové pandemie se v Itálii pomalu blíží ke konci. Více než sedm týdnů nemohli Italové na normální život ani pomyslet, v neděli ale země evidovala nejnižší přírůstek počtu nakažených od 14. března, a to 260 případů.

"Začíná druhá fáze. Díky obětem, které jsme doposud podstoupili, se nám podařilo zabránit šíření pandemie," prohlásil italský premiér Giuseppe Conte.

Uvolňování opatření v zemi začne 4. května. Lidé budou moci v malých skupinkách navštěvovat své příbuzné, ale pouze se zakrytým obličejem. Povolený bude pohyb uvnitř regionů, napříč Itálií zatím obyvatelé cestovat moci nebudou.

Související obsah

Restaurace a bary budou moci na začátku května otevřít výdejní okénka. Rozestupy ale budou Italové muset dodržovat ještě měsíce. "Pokud ne, epidemiologická křivka může opět narůst a vymknout se kontrole. Dovolte mi říci: jestli milujete Itálii, držte si odstup," uvedl Conte.

Nejnižší nárůst počtu případů za poslední měsíce zaznamenalo v neděli i Německo, Španělsko nebo Francie. Ve Velké Británii pak stoupl počet obětí o 413, což je nejméně za celý duben.

Zpátky do práce se v pondělí vrací britský premiér Boris Johnson, který se několik týdnů s nemocí Covid-19 léčil. Podle britských médií bude mít návrat velmi složitý - v zemi totiž stoupá tlak na zmírnění opatření a zvýšení počtu testovaných.

Související obsah

"Nemůžeme se jen tak vrátit, normální život bude vypadat jinak. S dodržováním rozestupů ve společnosti, zejména v prostorách, které jsou teď uzavřeny. Chceme se ujistit, že se budeme řídit vědeckými důkazy," uvedl ministr zahraničí Dominic Raab.

Postupné uvolňování opatření zvažují i některé státy v USA. Spojené státy zaznamenaly za posledních 24 hodin 1330 úmrtí spojených s koronavirem. Jde o nejnižší číslo za poslední tři týdny.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz