Online

Vláda chce pomoci podnikatelům, kteří museli zavřít. Stát by platil část nájmu

Ministr školství Robert Plaga dokončil manuál, podle kterého se mají řídit ředitelé škol. Slibuje, že nepůjde o nic markantního. Oproti čtvrtku nově nakažených v Česku klesl téměř na polovinu. V pátek bylo pozitivních na Covid-19 "jen" 55 lidí. Vláda chystá další pomoc pro podnikatele, které posithla krize vyvolaná koronavirem. Stát by za ně ve vymezené době platil až polovinu nájmu.

Hlavní události

- Hygienici v Česku evidují celkem 7755 případů koronaviru, 3461 lidí se uzdravilo a 245 jich zemřelo, bylo provedeno 253 826 testů

- Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství Robert Plaga, viceministr Karel Havlíček i epidemiologové Roman Prymula a Rastislav Maďar promluvili na páteční tiskové konferenci o další vlně rozvolňování od 11. května

- Během pátku se Covid-19 prokázal u dalších 55 lidí, jde tedy o téměř polovinu čtvrtečního počtu. Celkem 344 bylo hospitalizováno

- Podle odhadů ministerstva zdravotnictví bude na konci května 8500 nakažených

- Roušek se nezbavíme ani v červnu, vláda však schválila tyto výjimky

- Žáci devátých tříd se od 11. května mohou vrátit do třídy. Jak bude výuka probíhat, se dočtete zde. Vláda od stejného termínu dává možnost pořádání akcí až pro 100 lidí

- V Evropě je více než 140 tisíc nakažených, tedy nejvíce ze všech kontinentů. Ve Švédsku epidemie slábne, tamní reprodukční číslo kleslo pod 1,0

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga v Televizních novinách uvedl, že pravidla pro provoz škol jsou již k dispozici, podle ředitelů jsou přehledné a proveditelné. Ministr zdůraznil, že docházka do škol je v tuto chvíli dobrovolná, je to tedy na rodičích.

Přijímačky na střední školy a gymnázia by měly být v první polovině června. Ministr slíbil, že přesné datum zkoušek i maturit ohlásí příští týden.

Vláda se chystá předložit další návrh na pomoc podnikatelům, kteří museli ve spojitosti s opatřeními omezit provoz. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že chce navrhnout, aby stát platil za podnikatele část nájemného, týkat se to má období od 12. března do 30. června.

Příspěvek má podmínky, podnikatel by se musel domluvit s nájemcem na slevě. Polovinu nájemného by tak zaplatil stát, 30 procent by pokryl nájemce a zbytek nájemník .

   

Joanne K. Rowlingová, autorka populárních knih o čaroději Harry Potterovi, se rozhodla pomoci lidem zasaženým nákazou Covid-19. Dvěma nadacím, které se zaměřují na podporu právě těmto potřebným, darovala zhruba 1,25 milionu dolarů. Svůj záměr naznačila na twitteru, kde napsala: "Je 22. výročí bitvy o Bradavice. Bylo by však nevhodné hovořit o smyšlených úmrtích, když tolik lidí přichází o své blízké v reálném světě."

Na páteční tiskové konferenci ministři a epidemiologičtí odborníci představili přehled toho, jaká hygienická opatření a podmínky musí splnit školy a provozovatelé, kteří k 11. květnu obnoví svoji činnost. Upřesnili také jaká pravidla budou platit pro akce do 100 lidí. Padly také jasné odpovědi na dotazy ohledně diskutabilnosti některých opatření.

  

Při návštěvě kin a divadel bude provozovatel povinný přizpůsobit prostor pro diváky tomu, aby mezi jednotlivými návštěvníky byly povinné rozestupy. Ti tak budou povinně sedět ob sedadlo od sebe a každá druhá řada zůstane prázdná. Roušky zůstanou povinné pro všechny. Na zahrádkách v rámci jednoho stolu sice bude možné sedět bez roušky i odstupu, bude však nutné zůstat v bezpečné vzdálenosti od ostatních návštěvníků. Podrobná pravidla najdete v tomto článku.

Související obsah

"Pokud se ukáže, že pondělní vlna rozvolnění opatření zhoršila současnou situaci, nemusí k dalšímu zmírnění 11. května dojít v takovém rozsahu. Apelujeme tak zodpovědnost všech lidí," zdůraznil epidemiolog Rastislav Maďar s tím, že nová opatření spoléhají zejména na individuální odpovědnost.

Hygienická stanice hlavního města Prahy je připravená na zavedení Chytré karantény. K jejímu testování se připojila jako pátý kraj z Česka, a to již 17. dubna. Od 27. dubna tam Chytrá karanténa jede "naostro". Všechna epidemiologická šetření se zaznamenávají do elektronického systému Daktela, který umožňuje propojovat veškeré informace získané od osoby pozitivní na Covid-19 s dalšími údaji zjištěnými digitální technologií vytvářející tzv. vzpomínkové mapy.

Související obsah

Epidemiolog Rastislav Maďar varuje také před hrozbou druhé vlny epidemie. Aktuální promořenost populace odhaduje nižší než jedno procento. Pokud se situace výrazně nezmění, podle odhadů by na konci května mohlo být v Česku až 8500 nakažených. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je však situace stabilní a počet vyléčených roste.

Související obsah

Ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanoma Ghebreyesus prohlásil, že svět měl na reakci na šíření koronaviru dostatek času. Připomněl, že v době, kdy byl vyhlášen mezinárodní nouzový stav, bylo mimo Čínu jen 82 potvrzených případů nákazy.

Ve světě je více než 3,4 milionu nakažených a Covid-19 má již téměř 240 tisíc obětí. Více než jeden milion lidí se však z nákazy uzdravil. Zhruba 51 tisíc nakažených zůstává v kritickém stavu.

Do běžného provozu se pomalu vrací i české turistické atrakce. Více v reportáži Michaely Klárové:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz