Domácí

Palivové dříví je rekordně levné. Za pár korun si ho můžete vytěžit sami

Kvůli kůrovcové kalamitě je rekordně levné dřevo. Je ho tolik, že například správa Lesů České republiky umožnila lidem natěžit si vlastní dříví určené k topení, což dosud nebylo možné. Během dvou let spadla cena dřeva určeného k topení o víc než 60 procent.

Stromů označených oranžovou tečkou jsou teď plné lesy. Buď je zlikvidoval kůrovec, nebo uschnuly. A správci lesů už neví, co mají s takovým množstvím dřeva dělat. Lesy po celém Česku jsou teď přeplněné hromadami dřeva, k ničemu jinému než k topení se většinou využít nedá.

Zatímco před dvěma lety stál kubík palivového dříví okolo tisíce korun, teď si pro něj do lesa můžete přijet za 350. A když se domluvíte s lesníky a vybrané stromy si i sami pokácíte, vyjde vás stejné množství na pouhých 30 korun.

"Poté, co lesník určí konkrétní strom, který se bude kácet, samovýrobci přijedou, strom pokácí a dřevo zaplatí," popsala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

"Ta cena se snižuje tak, jak postupuje kůrovcová kalamita. Na trhu je přebytek dříví, reagovali jsme na to cenou," informoval Petr Knobloch, lesní správce z Litoměřic. "Toho je tolik, že ani o to palivo už není tolik zájem," doplnil předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů František Kučera.

Související obsah

Na cenu má vliv i současná pandemie koronaviru. Pily musely zastavit provoz a obří množství natěženého dřeva nestíhají zpracovat. Podle majitelů lesů se to navíc ani nevyplatí. "Cena klesla na částku kolem 300 korun, náklady na jeden metr krychlový jsou kolem 400 korun, pro vlastníka to znamená ztrátu," vysvětlil Kučera.

Před kůrovcovou kalamitou se v Česku ročně vytěžilo okolo 20 milionů krychlových metrů dřeva, loni už to ale bylo 30 a z toho 20 milionů je dřevo vhodné jen k topení. Podle odhadů bude letošní číslo ještě vyšší.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz