Koronavirus

Otevírají kadeřnictví i zahrádky, vrací se školáci. PŘEHLED, co se mění

Začala další vlna uvolňování opatření. Od pondělka mohou Češi zajít ke kadeřníkovi nebo na masáž, otevřely se také galerie nebo zahrádky restaurací, v menším počtu se vrací také někteří školáci. Není to ale bez omezení. Podívejte se, co všechno je od 11. května v opatřeních jinak.

Kadeřnictví a další salóny

Od pondělí mohou otevřít kadeřnictví, holičství, pedikúry, manikúry, kosmetické, regenerační a rekondiční služby. Zákazníky ale může personál obsluhovat jen s dvojitou ochranou obličeje, to znamená s rouškou a štítem. Před a po každé službě si musí vydezinfikovat ruce a vyměnit rukavice.

Mezi klienty pak musí být alespoň dvoumetrové rozestupy, týká se to i čekárny. Provozovatelé by to měli zajistit, což znamená například vylepit nápisy "nesedat" na některá sedadla. Platit by lidé měli především bezkontaktně kreditní kartou.

 Na reportáž TV Nova se podívejte ZDE:

Související obsah

Nákupní centra a další obchody

Otevřít mohou také nákupní centra kromě stravovacích služeb a obchody nad 2500 metrů čtverečních. Jak nakupující, tak personál ale budou muset dodržovat přísná hygienická pravidla. Lidé by se neměli zdržovat v odpočinkových zónách.

Provozovatelé by pak měli zajistit dvoumetrové rozestupy mezi zákazníky a dohlížet na zákaz shlukování. Někteří se chystají regulovat počet lidí uvnitř. U vstupu do obchodů bude muset být umístěna dezinfekce a přehled pravidel.

Od pondělí už se bude také moci zkoušet oblečení a obuv, pokud si zkoušející vydezinfikuje ruce. Oděvy, které zákazníci přinesou k výměně nebo reklamaci z domova, budou obchodníci na 24 hodin skladovat odděleně od ostatního zboží. Po uplynutí této doby je mohou znovu prodávat.

Otevřela se také nákupní centra. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Restaurační zahrádky

I na nich budou muset lidé dodržovat povinný odstup 1,5 metru jeden od druhého, pokud nesedí u jednoho stolu. Většina provozovatelů proto odstraní některé stoly, aby se lidé na sebe nemačkali. Mezi zahrádkou a kolemjdoucími po chodníku musí být pevná bariéra, případně také 1,5 metru rozestup.

Na zahrádce je možná obsluha, číšníci ale musí mít rukavice. Lidé si po dobu jídla nebo pití mohou sundat roušky a na toaletu budou moci do restaurace. Před usazením nových zákazníků pak musí personál vydezinfikovat židle a stoly.


Jaká pravidla budou platit ve školách? To se dozvíte v druhé části článku:

Školy

Do škol se s pondělkem vrací studenti posledních ročníků středních škol a také žáci devátých tříd základních škol, pro ně je ale školní docházka dobrovolná. Do škol při dětských domovech nebo ústavech se mohou vrátit všechny ročníky.

Pro všechny typy výuky ale platí omezení, že v jedné skupině nesmí být víc než 15 osob, jejichž složení se nemá měnit. Výuka je možná také v jazykových a základních uměleckých školách, obnoveny mohou být i zájmové kroužky při škole.

Související obsah

Akce do 100 osob a sportoviště

Od pondělka vláda povolila hromadné akce do 100 účastníků. Týká se to například svateb, uměleckých představení, koncertů, bohoslužeb nebo sportovišť - venkovních i vnitřních. Profesionální sportovci nemusí mít při tréninku nebo zápasu venku roušky. Šatny, sprchy a umývárny, ale zůstávají uzavřené.

Lidé na všech hromadných akcích (včetně sportovců) stále musí dodržovat dvoumetrové rozestupy. Výjimkou jsou snoubenci v průběhu obřadu, kteří také nemusí mít nasazenou roušku. Věřící v kostele nebo sboru pak nemohou jinam než na místo, kde probíhá bohoslužba.

Související obsah

Divadla, kina, muzea, hrady

I jejich provozovatelů se týká omezení 100 osob. V kinech a divadlech má být obsazována každá druhá řada, místo bude vynechané i mezi jednotlivými diváky v řadě. Vedle sebe mohou sedět maximálně dva lidé. Nápoje ani potraviny si například k filmu nekoupíte.


Muzea a galerie budou muset u vstupu zajistit dezinfekci rukou. Každý návštěvník pak bude muset mít 10 metrů čtverečních plochy pro sebe, bude se tedy dovnitř pouštět postupně. Zpřístupněny budou také venkovní prostory zámků, hradů nebo skanzenů.

Do zahraničí budete moci vycestovat vlakem nebo autobusem. Jak to bude vypadat, čtěte na další straně:

Přeshraniční doprava a změny v jízdních řádech

Od 11. května začíná fungovat mezinárodní železniční a autobusová doprava. Ta letecká zůstává omezena na Letiště Václava Havla v Praze. Při cestách do zahraničí platí ale stále stejná pravidla. Lidé budou muset mít negativní test na koronavirus, nebo poputují do karantény. Existují ale výjimky.

Na území Česka budou moci vstoupit vybraní občané třetích zemí, například brigádníci nebo pracovníci ve zdravotnictví a sociálních službách. Budou ale muset předložit negativní test na koronavirus.

České dráhy také oznámily, že obnoví provoz velké části dosud omezených spojů v Královéhradeckém kraji. Nadále ale platí omezení pro víkendové spěšné vlaky. Další změny dopravce očekává od 25. května.

Související obsah

Parkovací zóny

Parkování zdarma na "modrých" zónách sice zrušila vláda už od 28. dubna, většina měst ho ale prodloužila na delší období. Kabinet totiž rozhodnutí učinil tři hodiny před znovuobnovením parkovacích zón. Nejdelší dobu ponechala řidičům Praha, i tady ale od 11. května modré a další zóny znovu platí.

Pracovní povinnost studentů

Studenti závěrečných ročníků zdravotnických oborů měli dosud povinnost pracovat v nemocnicích, pokud k tomu budou kvůli epidemii koronaviru a jejímu lepšímu zvládání povoláni. Nyní tato pracovní povinnost končí.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz