Domácí

Sekat či nesekat trávu kvůli suchu? Neshodnou se ani odborníci. ANKETA

Sekat či nesekat trávu kvůli suchu? Neshodnou se ani odborníci. ANKETA
Zdroj: Getty Images

Otázka, zda je lepší trávu ve městech a obcích sekat či ne, je vzhledem ke katastrofálnímu suchu stále palčivější. Jasnou odpověď nedávají ani odborníci.

Na tom, co je pro zachování vody v městské zástavbě nejlepší, se neshodnou ani hydrologičtí odborníci. Procento vody, které dle jejich vyjádření tráva zadrží, je jednoduše příliš malé. Pokud se obyvatelé města či obce rozhodnou ponechat trávu růst, nelze prý očekávat žádné závratné zadržování vody v půdě. Samotná krajina však bude zelenější a na pohled působit zdravěji.

Krátce střiženému trávníku totiž sucho neprospívá. Travnatá plocha rychleji žloutne a dlouho trvá, než se znovu zazelená. Pokud se přece jen rozhodnete trávu posekat, odborníci radí nezkracovat ji příliš. "Záleží také na kultivaru (druhu či složení) té trávy. Je to hodně pocitové, zadržení vody je minimální," vyjádřil se hydrolog Adam Vizina z Výzkumného vodohospodářského ústavu T. G. Masaryka.

Výhoda neposečené trávy tkví podle odborníků zejména v tom, že produkuje více kyslíku a drží se v ní i více hmyzu. Příliš krátce střižená tráva prý přispívá k vysušování půdy. Vytrácí se také různorodost rostlin a travní porost vytlačuje odolnější plevel. Pokud se nebude tráva sekat dlouhodobě, podle biologa Roberta Tropka získá půda znovu schopnost zadržovat více vody.

Související obsah

Ekolog a zastánce městských luk David Langar naopak připouští, že v městské zástavbě je vhodnější k úpravám travního porostu přece jen svolit. "Nejsem zastáncem sečení trávy za každou cenu, ale chápu také, že užitkové trávníky se sekat musí," říká Langar.

Za pravdu mu dávají někteří "zastánci tradičního sečení", ale také alergologové. "Faktem je, že právě v této době, kdy kvetou trávy, chodí do ordinace lidé častěji a stěžují si na neposečené plochy v blízkosti bydliště," říká alergoložka Lenka Červinková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz