Domácí

Havrany z Tábora měla vyhnat dravá káňata, příroda se rozhodla jinak

Jihočeský Tábor stále prohrává boj s přemnoženými havrany. Od února se je snažili z tamního sídliště vyhnat pomocí speciálně vycvičených dravců. Jenže havrani se asi jen tak nevzdají.

K metodě nasadit dravce proti přemnoženým havranům přistoupilo město Tábor jako první v republice. V únoru na sídliště, kde je jejich nejvíc a kde ruší svým křikem obyvatele, nechala radnice pod dohledem sokolníků vypustit káně Harrisovo. Pokaždé tam, kde v korunách stromů sedělo několik havranů.

Zpočátku se zdálo, že metoda bude mít úspěch. Větší část havranů sice odletěla, jenže část jich zůstala a podle vedení města byla samotná káňata překvapena jejich počtem. Nakonec si oba druhy na sebe zvykly a začaly se navzájem ignorovat.

Související obsah

Podle některých ornitologů nejsou dravci schopni lovit v tak nepřirozených podmínkách jako je sídliště. Jen v Táboře žije více než 200 párů havranů. Obyvatele obtěžují především hlukem, který vydávají. Ten odborníci označili za nadlimitní. Dokonce ho přirovnali k hluku, který zatěžuje průmyslové lokality.

Město už vyzkoušelo vše, co se dalo – přistoupilo i k legálnímu shazování havraních hnízd, to bylo také bez úspěchu. Tím, že se nepodařilo havrany pomocí dravců vyhnat, město podle mluvčího vyčerpalo veškeré legální možnosti a lidé si tak zřejmě budou muset na hluk, který vydávají, zvyknout.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz