Domácí

Nemocnicím se nelíbí ceny za testy na Covid-19. Náklady jsou mnohem vyšší

Před týdnem ministerstvo zdravotnictví určilo, že maximální cena za test na Covid-19 bude necelých 1700 korun. Řada nemocnic ale tvrdí, že náklady jsou mnohem vyšší. Třeba na Liberecku nemocnicím proto začne rozdíl v nákladech doplácet kraj. A peníze bude chtít následně po státu.

"Jdu na test, protože jsem pendler a potřebuju mít testy na přestoupení hranic. Měl by to platit stát, když si všichni platíme zdravotní a sociální," svěřila se TV NOVA paní Šárka z Liberce, která si požádala o testování na koronavirus.

"Přibývají, no. Ty počty rostou. Lidi chtějí výtěry. Momentálně platí 1700," popsal nárůst zájemců o testování asistent odběrového místa na Covid-19 Matouš. Například českolipská nemocnice placené testy na koronavirus zrušila už před třemi dny. Na každém totiž prodělávala zhruba 1000 korun.

Související obsah

Do částek 1674 korun za test a 82 korun za odběr, se prý nevejdou ani ostatní nemocnice. "Českobudějovická nemocnice od počátku netestovala samoplátce," řekla Iva Nováková, mluvčí Nemocnice České Budějovice. A po 1200 odběrech skončila s testováním i nemocnice v Kroměříži.

Nemocnice Zlínského kraje teď odběry samoplátcům neumožňují. Kvůli ceně testu v laboratořích by je totiž musely dotovat. "Skončila na konci minulého týdne, kdy se změnil cenový předpis. Museli jsme toto testování ukončit, protože bychom na testy museli doplácet," vysvětlil Egon Havrlant, mluvčí Nemocnice Zlínského kraje.

Související obsah

"Něco musíme zaplatit za chemii, jsou tam režie se spotřebním materiálem. Ta částka je nerealizovatelná. Z hlediska dlouhodobého fungování by to mělo být někde kolem 2200 korun," tvrdí jednatel společnosti Vaše laboratoře Jaroslav Loucký.

"Toto je komerční činnost, která generuje ztrátu," řekl Václav Říčař, mluvčí Krajské nemocnice Liberec. Krajský úřad v Liberci bude nemocnicím rozdíl zatím doplácet ze svého. Peníze ale bude chtít po státu.

Související obsah

"Nemůžeme ten problém nechat na občanech. Stát tady vymyslel nějakou povinnost pro svoje občany. Stát by měl lidem ty testy ze zdravotního pojištění platit," prohlásil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

"Zvláštní přístup. Nevím. Slyším to poprvé. My o tom budeme jednat. Ta cena za odběr se ukazuje, že by možná mohla být vyšší. Nějaká úprava tam být může," vyjádřil se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministerstvo chce ale po nemocnicích přesný rozpis nákladů.

Související obsah

"Není to jenom o testování, je to také o související byrokracii, provozování toho odběrového místa, elektrické energie," oponuje Říčař. Právníci varují samosprávy i společnosti, aby se nenechaly vtáhnout do dobročinností. V budoucnu by se jim to prý mohlo vymstít.

"Pokud se zjistí, že někdo neuplatnil nárok na náhradu škody, může končit u trestního stíhání porušení povinnosti při správě cizího majetku," varuje advokát Tomáš Sokol. Podle ministra zdravotnictví je možné jednat o úpravách, pokud dostane do ruky přesvědčivé argumenty.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz