Zahraničí

Vědci zjistili, jak dlouho je infekční člověk nakažený koronavirem

Vědci zjistili, jak dlouho je infekční člověk nakažený koronavirem
Zdroj: Profimedia

Pacienti s novým typem koronaviru přestávají být infekční po jedenácti dnech od doby, kdy se virem nakazili. Vyplývá to ze studie, kterou představili vědci v Singapuru.

"Na základě nashromážděných údajů od začátku pandemie víme, že infekční doba pacientů s příznaky začíná asi dva dny předtím, než se tyto projeví. Infekčnost může přetrvat dalších sedm až deset dní od projevení symptomů,“ citoval deník New York Post vědce.

Odborníci zároveň odhalili, že i po dvou týdnech mohou mít pacienti pozitivní test na koronavirus, avšak jedná se pouze o fragmenty viru, které už nejsou schopné přenosu.

"Aktivní části viru rychle klesají po prvním týdnu, ve druhém jsme je už nezaznamenali,“ tvrdí vědci.

Související obsah

I když výzkumníci testovali pouze 73 pacientů, věří, že jejich zjištění aplikují další odborníci ve větších výzkumech.

"Jsme si velmi jistí, že jsme získali dostatečné množství důkazů o tom, že nakažený pacient už není schopný infikovat druhé,“ dodali.

Roušky snižují pravděpodobnost přenosu nákazy koronaviru. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz