Zahraničí

Pravda o Covid-19: Čína připustila, že virus nepochází z trhu ve Wu-chanu

Pravda o Covid-19: Čína připustila, že virus nepochází z trhu ve Wu-chanu
Zdroj: Profimedia

Půl roku po propuknutí epidemie koronaviru čínská národní agentura připustila, že virus způsobující onemocnění Covid-19 nepochází z trhu s mořskými plody ve městě Wu-chan. Existoval zřejmě už dávno předtím, jeho původ je ale stále neznámý. Chování viru navíc neodpovídá ostatním koronavirům.

S veřejným prohlášením přišel přímo ředitel Centra pro kontrolu nákaz a prevenci Kao Fu, který podle deníku Daily Mail dříve tvrdil, že virus pochází z trhu se zvířaty ve Wu-chanu. "Nejprve jsme předpokládali, že přišel odtamtud, nyní se ale trh zdá být spíše obětí," prohlásil Fu.

Ve vzorcích, které byly odebrány zvířatům z tohoto trhu, nebyl patogen odhalen. Virus výzkumníci detekovali pouze ve vzorcích odebraných z životního prostředí (například odpadních vod). Ukázalo se tak, že koronavirus způsobující onemocnění Covid-19 existoval už dříve.

Z prvních 41 odhalených případů souviselo s trhem pouze 27 z nich, zbylých 13 na něj nemělo vůbec žádnou vazbu. To je podle vědců vysoké číslo. Původ koronaviru tak stále zůstává nejasný. Znalosti, které vědci po celém světě o viru nabývají, jen prohlubují nejasnosti a zmatek.

Související obsah

Jak řekl Kao Fu, jedná se o sedmý koronavirus, který infikuje lidi, žádný z jeho "předchůdců" se ale nechoval takto podivně. "Chová se, jako by to nebyl koronavirus," uvedl. Aby zjistili jeho původ, potřebují podle něj víc času. Čínská vláda a vědci na tom dle jeho slov tvrdě pracují.

Ačkoliv se zatím neví, odkud se koronavirus vzal, někteří světoví politici věří, že byl vytvořen v laboratoři ve Wu-chanu, odkud se dostal ven mezi lidi. Kvůli pandemii chce dokonce americký prezident Donald Trump žádat po Číně odškodnění. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz