Domácí

Hrady a zámky české turisty netáhnou. Chybí zájezdy ze zahraničí

I když už lidé mohou navštěvovat hrady a zámky prakticky bez omezení, ukazuje se, že zájem o památky zatím nemají. Oproti loňsku je návštěvnost někde i kolem dvaceti procent. Podle kastelánů mají lidé stále obavy z nákazy, navíc chybějí zahraniční turisté.

Na Svojanově visí obraz stařeny se zavřenýma očima, která je prý měla ještě nedávno otevřené. I kvůli dětskému pláči z lesa se hrad řadí mezi nejstrašidelnější české památky. Ale ani to návštěvníky letos netáhne.

Oproti loňskému červnu sem zatím přišla jen pětina turistů, kastelán se návštěvníky snaží nalákat na novou výstavu upírů a historických osobností, jejichž život provázely masové vraždy.

Související obsah

Dozvíte se, že nejen Čachtická paní se koupala v lidské krvi. Dělala to prý i česká šlechtična Kateřina z Komárova. "Jezdily školní výpravy, výlety, kluby důchodců. To je zrušeno a přebukováno," popsal situaci Petr Kučera, majitel zámku Nové Hrady.

Někde se pro změnu turisty snaží nalákat na deset druhů zahrad, včetně francouzské nebo anglické. "Jsou opatrnější a v tom interiéru se necítí komfortně," popisuje správce zámku. Na turisty byli venku připravení, místo toho teď počítají ztráty.

Související obsah

"My jsme dovezli 50 tisíc cibulí z Holandska, neviděli to, bylo zavřeno, tak teď pokvetou růže," tvrdí správce. Aby hektary zeleně udrželi ve formě, musejí sáhnout do rezerv.

Litomyšlský zámek hlásí 40procentní propad na tržbách. "Budeme šetřit na nákupech nového vybavení třeba pro zahradníky," říká kastelánka zámku Litomyšl Zdeňka Kalová. Na nádvořích a chodbách to vypadá jako mimo hlavní sezónu.

Související obsah

"Tohle si doporučuju každému užít. Se uvolnil koronavirus, tak jsme si chtěli vyjet na výlet. Myslím, že jsme byli v izolaci dost dlouho," vyjádřili se pro TV Nova návštěvníci.

Zámek je na seznamu UNESCO a chlubí se třeba dřevěným divadlem z roku 1798. Jde o evropskou raritu, kterou sem jezdili obdivovat hlavně cizinci. Jenže cizí jazyky se teď u kasy neozývají. Zahraniční turisté přitom do rozpočtu přinášeli na vstupném pětinu příjmů.

Hrady a zámky lákají návštěvníky na různé zajímavosti památek. Na reportáž TV Nova se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahují u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Mělo by se jednat o tramvaj č. 8. Podle aktuálních informací je na místě jeden zraněný muž," uvedla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je muž 41 let, uvedla mluvčí záchranářů Jana Poštová. Pravděpodobně jde o řidiče osobního auta. Hasiči už na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz