Domácí

Děti měly u přijímaček lepší výsledky než loni. Cermat ukázal na důvod

Děti měly u přijímaček lepší výsledky než loni. Cermat ukázal na důvod
Zdroj: Thinkstockphotos

Ředitelé středních škol znají výsledky jednotných přijímacích zkoušek, které skládali uchazeči minulý týden. Žáci byli procentuálně úspěšnější než jejich předchůdci loni.

Přijímačky na čtyřleté obory středních škol skládalo přes 66 tisíc deváťáků. Průměrně dosáhli v testu z češtiny procentního skóru 60,2 %, z matematiky 43,9 %. Nejlepší výsledky měli uchazeči o čtyřletá gymnázia, naopak nejhorší kandidáti na obory nástavbového studia.

Ke zkouškám na šestiletá gymnázia se dostavilo přes 5300 dětí. V testu z českého jazyka a literatury měli průměrně 55,2 %, z matematiky 45,2 %. Zhruba o 15 tisíc žáků více psalo přijímačky na osmiletá gymnázia. Průměrný procentní skór činil 56,4 % u češtiny a 51,3 % u matematiky.

"V porovnání s výsledky loňských testů jednotné přijímací zkoušky došlo u čtyřletých i víceletých oborů ke zvýšení průměrného procentního skóru, v případě osmiletých gymnázií bylo zvýšení výrazné," informovalo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) v tiskové zprávě.

Podle Cermatu, který didaktické testy připravuje, může za lepší výsledky uzavření škol a intenzivnější příprava na přijímačky doma. Zásluhu na tom prý mají hlavně rodiče školáků, především těch, kteří se hlásili na osmiletá gymnázia.

Související obsah

Uchazeči o čtyřleté obory psali přijímačky v pondělí 8. června. Test z češtiny, který museli zvládnout, najdete zde, ten z matematiky zde. O den později ke zkoušce usedli žadatelé o víceletá gymnázia. V češtině je potrápila přísloví, v matematice zase některé slovní úlohy.

Žáci mají letos oproti předchozím rokům na přijímačky jen jeden pokus. Ti, kteří nemohli ke zkoušce minulý týden například kvůli nemoci, čeká náhradní termín 23. června. Stejné datum platí i pro děti, u kterých "došlo k organizačnímu incidentu". To znamená, že z nějakého důvodu na straně školy nemohli test psát.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz