Zahraničí

Španělé spustili zajímavý experiment. Turisté dorazili ještě před sezónou

Španělsko, oblíbená letní destinace i pro mnohé Čechy, tento týden otevře své hranice. Původně se tak mělo stát až 1. července. Ve Španělsku proto vrcholí přípravy bezpečnostních opatření hlavně na plážích. Na Baleáry první turisté přilétají už od pondělí.

Španělsko spustilo v pondělí zajímavý experiment. První z více než deseti tisíc turistů dorazilo na ostrov Mallorca týden před oficiálním spuštěním sezóny. Úřady tak chtějí zjistit, zda všechno funguje, jak má. Vybraly si pro to klienty německých cestovních kanceláří.

Turisté museli vyplnit dotazník o jejich zdravotním stavu a při vstupu do hotelu jim vždy měří teplotu. I tak si ale pobyt pochvalují - především to, že jsou na ostrově téměř sami. Nadšení jsou i místní majitelé restaurací, barů a hotelů. Někteří z nich neobsluhovali zákazníky celé měsíce.

Na začátek sezóny se připravuje celé Španělsko. Drony mapující pláže, toalety, které se dezinfikují samy - to jsou hlavní z technologických vychytávek, které si pro návštěvníky pláží připravila španělská provincie Málaga.

Související obsah

Je jasné, že letošní dovolená u moře bude zřejmě trochu jiná, než jsme zvyklí. Když si budete chtít na jedné z nejdelších pláži v Málaze odskočit, budete muset počkat.

"Přišli jsme s inovací ultrafialového záření, ale celý proces dezinfekce kvůli tomu trvá 15 minut. Myslím, že bezpečnost je momentálně důležitější než to, že musíte trochu déle čekat," prohlásila ministryně pro hygienu Teresa Porrasová.

Úřady v Andalusii investovaly do projektu v přepočtu 650 miliónů korun. Nad hlavami milovníků zlatavého písku a moře se tak budou prohánět i drony. Podle místních úřadů mají turistům pomoci se zorientovat a hlavně předejít možnému zklamání z toho, že se na pláž nedostanou.

Související obsah

"Dron pořizuje fotografie a systém pak vyhodnocuje, kolik lidí je zrovna na pláži na jeden metr čtvereční. Návštěvníci tak mohou tyto informace zkonzultovat, než se sem vydají, protože kapacita je omezená," popsal pilot jednoho z dronů Salvador de los Ríos.

S omezenou kapacitou budou bojovat i další španělské pláže, ne všechny ale jdou cestou Andalusie. Například ve Valencii uvažují o tom, že na břehy moře postaví semafory, které určí, zda se lidé ještě smějí koupat, nebo musejí přijít později.

Martina Nášelová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz