Domácí

Houbám se daří, tvrdí mykolog. Řekl, kdy začnou růst plošně a kde hledat

Houbám se daří, tvrdí mykolog. Řekl, kdy začnou růst plošně a kde hledat
Zdroj: Raduška Horačkova

Zdá se, že houbařská sezóna brzy naplno propukne. Podle mykologa jsou nyní podmínky pro růst hub ideální. Do dvou týdnů se tak můžeme těšit na pořádnou nadílku v lesích. Kombinace deštivého června a nástupu vysokých teplot podle něj navíc způsobila, že už rostou i podzimní houby.

Letošní červen byl nezvykle deštivý. Jestli z toho někdo může mít radost, pak jsou to rozhodně houbaři. "Deště vzrostlým houbám spíš uškodily, jsou podmáčené a červivé. Daří se teď ale mladým houbám v zahradách a parcích," řekl pro web TN.cz mykolog Libor Hejl.

Zhruba za týden až za 10 dní ale podle něj jedlé houby začnou růst ve větším množství. "Podmínky jsou ideální. Je napršeno a teplo," prohlásil s tím, že on sám už narazil na houby v Brdech, Rakovníku i Českém krasu. Nedá se jasně říct, kde přesně se v České republice houbám daří nejvíce. Záleží totiž na tom, kolik srážek spadlo a především kdy začalo pršet.

"V jižních Čechách - na Prachaticku či Písecku - pršelo už dřív. Houby tam tudíž začínají růst už teď," řekl Hejl. Místní houbaři tam podle něj mohou narazit na nadílku hřibů. I v jiných koutech republiky se ale hřibům letos v červnu mimořádně daří. Nejvíc podle něj houbaři nacházejí hřiby kováře, které rostou v jehličnatých lesích, hřiby koloděje, kterým se naopak líbí ve městech, parcích a alejích, či hřiby dubové.

Související obsah

Začínají dokonce růst už i hřiby smrkové. "A spousta lidí si už nesla domů i hřiby hnědé," dodal s tím, že jsou to spíše podzimní houby. Typickou podzimní houbou, která letos roste už v červnu, je hřib strakoš. Objevují se podle něj i lišky obecké i bledé, a to především v listnatých lesích, a také holubinky.

Rostou houby i u vás? Pochlubte se svým úlovkem. Fotografii nám můžete poslat na náš e-mail zpravy@nova.cz nebo do zpráv na našem facebookovém profilu TN.cz.

Mezi břízami houbaři mohou najít sem tam i nějaké křemenáče a ze země už začaly vykukovat i bedly vysoké. "Viděl jsem nějaké u zámku Kozel. Myslím si, že brzy jich už bude dost. Rostou rády na okrajích lesů. Začínají růst už i zahradní bedly neboli bedly červenající, které jsou mírně jedovaté. Rozhodně nedoporučuji je sbírat," varuje Hejl.

Prozatím podle něj houby rostou na místech, kde začalo pršet už zhruba před třemi týdni, jako jsou již zmíněné jižní Čechy nebo okolí Benešova. Do 14 dní by se však měly ve větším množství vyrojit téměř po celé republice po vydatných srážkách v uplynulých dvou týdnech. V Česku jsou nicméně stále místa, která sužuje sucho a kde spadlo sotva pár kapek. Tam se houbám milujícím vlhko dařit příliš nebude.

Přestože zatím hub bylo jen pomálu, někteří houbaři se na sociálních sítích už pochlubili plnými košíky. Podívejte se na jejich fotografie v následující galerii:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz