Domácí

Až 40 tisíc za měsíc. Odměny mají nově dostat všichni zdravotníci

Odměny pro zdravotníky, kteří se na vrcholu pandemie starali o nakažené, řeší politici už dlouho. Nyní se odboráři s premiérem a ministrem zdravotnictví dohodli na tom, že by odměnu měli dostat za období od března do května všichni zdravotníci a zaměstnanci nemocnic. Tedy nejen ti, kteří přímo ošetřovali pacienty s Covid-19.

"Shodli jsme se na tom, že zaměstnance nemocnic je potřeba ocenit za období od března až do května. A to všechny, nejen ty na jednotkách Covid-19," vysvětlila po úterním jednání pro TN.cz předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

Doplnila, že ti, kteří byli v přímém kontaktu s nakaženými koronavirem, mají mít nárok na nejvyšší odměnu. "A to až do výše 40 tisíc korun měsíčně. Výše bonusu se samozřejmě odvíjí od toho, kolik hodin skutečně odpracovali," říká Žitníková.

V reportáži TV Nova se dozvíte, jaký názor mají na situaci odbory:

Finanční bonus má ovšem připadnout i všem ostatním zdravotníkům - například zdravotním sestrám, laborantům či sanitářům, kteří od března do května v nemocnicích pracovali a mohli s nakaženými přijít do styku. A to až do výše 30 tisíc měsíčně.

Související obsah

Zkrátka nemají přijít ani "civilní" zaměstnanci nemocnic, tedy třeba uklízečky či administrativní pracovníci. Jejich odměna má mít podle šéfky odborů strop deseti tisíc měsíčně.

"Peníze by měly být rozděleny dotačním titulem, který připraví ministerstvo zdravotnictví," informovala Žitníková. Státní kasu by měly odměny v tomto rozsahu celkem vyjít na asi deset miliard korun.

Žitníková nicméně upozornila, že třetina této sumy se státu vrátí - výše odměn je totiž v hrubém a bude třeba je ještě zdanit a odvést z nich zdravotní a sociální pojištění.

Připomeňte si, jak se o odměnách pro zdravotníky mluvilo před dvěma měsíci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz