Zahraničí

Policie dál používá smrtící taktiku. Na černošském krku klečel další muž zákona

Smrt černocha George Floyda při nepřiměřeném policejním zásahu nadále budí vášně. Smutná událost má navíc pokračování. Ačkoli v tomto případě zásah neskončil smrtí, náhodní svědci natočili v americkém Allentownu zasahujícího policistu. Zatýkanému černochovi zaklekl kolenem krk stejným způsobem, jaký se stal osudným Georgi Floydovi.

Jeden z občanů Allentownu v americké Pensylvánii natočil záběry děsivě podobné těm, které vyústily v úmrtí George Floyda. Allentownský policista, rovněž černoch, při zatýkání kolenem tlačil na krk zadrženému provinilci. Tamní policejní šéf oznámil, že se incident vyšetřuje.

V sobotu se také video ze zásahu objevilo na sociálních sítích. Zadržený muž leží na chodníku před pohotovostní službou nemocnice Luke's Sacred Heart. Dva policisté a jedna policistka se snaží muže znehybnit a nasadit mu pouta. Zatímco jeden z mužů se svou kolegyní ho pouze přidržují, třetí zadrženému klečí na krku a nasazuje mu želízka.

Související obsah

Zákroku, který vyústil v protestní pochod, přihlíží žena v lékařské uniformě. Jestli zadržený utekl z nemocnice, není jasné. Jméno důstojníka, který muži klečí na krku, se zatím neví. Čin spolu se zástupci hnutí Black Lives Matter odsoudil i pensylvánský státní zástupce Peter Schweyer.

"Je samozřejmé, že musí být provedeno okamžité a důkladné vyšetřování, jehož výsledky musí být zveřejněny. Pokud vyšetřování povede k právním nebo disciplinárním řízením, musí je naše policejní vedení a soudní systém sledovat," napsal na svůj twitter.

K videu ze zákroku se vyjádřil také advokát a zastánce lidských práv Ben Crump, který vede právní tým George Floyda. "Držel tvář tohoto muže na chodníku a pak mu jeden z důstojníků položil koleno na krk. Je to přesně to, co vedlo k smrti George Floyda. Potřebujeme jméno a odznak toho důstojníka," napsal na twitter.

Související obsah

Rasové protesty a pochody proti policejní brutalitě po celém světě odstartovalo zabití černocha George Floyda při nepřiměřeném policejním zákroku 25. května v Minneapolis. Bývalý policista Derek Chauvin, který čelí obvinění z vraždy, mu klečel na krku téměř devět minut.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz