Domácí

Kometa NEOWISE slábne, nenechte si ujít ideální podmínky k pozorování

Kometa NEOWISE slábne, nenechte si ujít ideální podmínky k pozorování
Zdroj: zpravy@nova.cz

Dál od světelného znečištění je stále velmi krásně vidět kometa NEOWISE. Ta již viditelně slábne, stále je ale velmi jasná a to zejména v první polovině noci. Pozorování navíc nebude rušit svit Měsíce, v následujících dnech tak v případě vyjasnění nastanou velmi dobré podmínky k nočnímu lovu komety.

Měsíc je 20. července v novu, pozorování noční oblohy tak v následujících dnech nebude rušit jeho svit. V případě vyjasnění tak v následujících dnech nastanou vhodné podmínky k pozorování komety C/2020 F3 NEOWISE.

Kometa už od svého největšího jasu zeslábla o asi 2 magnitudy, stále je ale velmi dobře pozorovatelná.

V současné chvíli je k nalezení pod Velkým vozem. Velmi dobré podmínky by měly trvat přibližně do 27. července, pak již začne pozorování rušit svit Měsíce.

Související obsah

Fotografům po celém světě už se podařilo kometu zaznamenat ve velmi netradičních případech, na fotografiích září například společně s velmi jasným bolidem či rudými skřítky. Astronom Petr Horálek zaznamenal chvíli, kdy bylo možné vidět kometu spolu se všemi planetami Sluneční soustavy.

"Jupiter se Saturnem jsou v opozici, Mars v druhé polovině noci, Venuše vychází za rozbřesku a ještě později prchavý Merkur. Neptun je ve Vondáři, Uran v Beranovi," popisuje Horálek.

Na to, jak zaznamenali kometu NEOWISE čtenáři TN.cz, se můžete podívat v galerii. Své fotografie můžete posílat na e-mail zpravy@nova.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Píše se na Deník.cz