Domácí

Zahýbe Covid-19 výsledky voleb? Lidé kvůli němu nebudou moci volit

Koronavirus zasáhne i do krajských a senátních voleb. Ty se konají už za tři měsíce. Jenže ti, kteří v té době budou v karanténě, nebudou moci hlasovat. Takové omezení tu od roku 1989 nebylo.

Aktuálně je v Česku téměř 5000 lidí nakažených nemocí Covid-19. Omezení volebního práva v případě karantény vychází z Ústavy a není tak v rozporu se zákonem.

"Omezení volebního práva z důvodu nařízené karantény je považováno za ústavně komfortní a slučitelné s ústavními závazky," tvrdí náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Pokud jste v karanténě, jedná se o překážku práva volit a nemůžete tak do volební urny, ani hlasovat pomocí přenosné volební urny.

Související obsah

Lidem se to však nelíbí, k volbám by jít chtěli. Někteří navrhují, aby si volební komise pro jejich hlasy sama přišla k nim domů. "Přijde mi to jako nesmysl, proč by někdo neměl mít možnost volit?" ptá se jedna z dotazovaných.

Podle opozice ani posunutí termínu voleb nic nevyřeší. "Odložení voleb je podle mě nemyslitelné, potom by neměl kdo ty kraje spravovat," říká poslanec Marek Benda (ODS).

Související obsah

"Myslím si, že v tuto chvíli pro to není důvod, abychom politikům prodlužovali volební období," tvrdí poslanec Pirátů Jakub Michálek. Politici napříč stranami se ale shodli v jednom. Lidé neměli mít omezené volební právo.

"Jsou řešení, jak tu situaci zvládnout. Speciální mobilní urny. Jakékoliv řešení, aby občané nepřišli o své ústavní právo," říká místopředseda TOP 09 Lukáš Otys.

Související obsah

Místopředseda poslaneckého klubu ANO Roman Kubíček tvrdí, že pokud by v karanténě nebylo tolik lidí, je možné za pomoci armády a zdravotníků v ochranných oblecích obejít jednotlivé voliče a nechat je odvolit.

Problém by mohlo vyřešit zavedení elektronického hlasování, které by umožnilo volit všem. "Česká republika má odmítavý postoj k elektronické volbě po zkušenostech států, které je v minulost zavedly," řekl Mlsna.

Volby do krajských zastupitelstev a do Senátu by měly proběhnout o prvním říjnovém víkendu. Druhé kolo senátních voleb potom o týden později.

Nebezpečí neprůkazného výsledku voleb nehrozí, říká právník Jan Kudrna. Na video se podívejte ZDE:

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz