Zahraničí

V Katalánsku hrozí karanténa. Podle ministerstva je rizikových 24 oblastí

Pokud se během následujících 10 dní nezlepší epidemiologická situace, hrozí katalánský premiér Quim Torra vyhlášením přísné karantény, jakou region zažíval na jaře. Katalánsko je jednou z oblastí, kde je podle českého ministerstva zahraničí zvýšené riziko nákazy. Pro vracející se turisty ze Španělska zavedli karanténu Britové.

Katalánský premiér dal na zlepšení epidemiologické situace deset dní. Pokud se zásadně nezlepší, hrozí návratem přísných karanténních opatření. Zároveň ale Torra vyzval turisty, aby se nebáli do Katalánska jezdit. Jeho slova o karanténě mířila hlavně na místní.

Ty vyzval k omezení nočního života. Kritická je podle něj situace hlavně v Barceloně a v jejím nejbližším okolí. "Čeká nás nejdůležitějších 10 dní celého léta. Jestli neuspějeme, budeme se muset vrátit k opatřením," řekl podle listu El Espaňol Torra.

Současnou situaci přirovnal k té únorové. "Máme to ve svých rukách. Nechci, aby se tato země vrátila k situaci, jaká byla v březnu," uvedl Torra s tím, že není možné zanedbávat opatření týkající se roušek či doporučeného rozestupu.


Rizikové regiony podle českého ministerstva

Katalánsko je jedním z 24 regionů, které české ministerstvo zahraničí definovalo jako ty, kde je riziko šíření koronaviru zvýšené. Ve Španělsku jsou to kromě Katalánska ještě Baskicko, Aragón a Madrid.

"Naše doporučení neznamená, že bychom tyto země vyřazovali ze seznamu bezpečných zemí. Cílem je naše občany varovat, že cestování do určitých oblastí může být spojeno se zvýšeným rizikem nákazy. Tak jako vznikají lokální ohniska v České republice, tak se samozřejmě nevyhnou i dalším zemím,“ uvedl v pátek ministr zahraničí Tomáš Petříček

Na seznamu jsou dále Horní Rakousy a Vídeň v Rakousku. Ve Švýcarsku jde pak o Curych, kanton Vaud a Ženevu. Od pondělí se sice Švédsko zařadilo mezi bezpečné země, zvýšené riziko je ale podle ministerstva v krajích Västerbotten, Västra Götaland a Jönköping.

V Bulharsku je zvýšené riziko v okolí měst Sofie, Varna a Plovdiv. Regiony s horší epidemiologickou situací má i Chorvatsko, podle ministerstva jde o Vukovarsko, Záhřeb, Osječko a Split – Dalmácii. V Portugalsku je horší epidemiologická situace v okolí Lisabonu a v regionu Norte, v Rumunsku pak v župách Vrancea, Brašov a Suceava.

Související obsah

 

Britům hrozí doma karanténa

Když odlétali na dovolenou do Španělska, počítali britští turisté s hladkým návratem domů bez nutnosti testu nebo karantény. Teď se ale musí připravit na nečekané komplikace.

"Kdyby před třemi dny řekli, že se v sobotu nebo v neděli zavedou nová opatření, změnili bychom plány. Spousta lidí je teď vydána na pospas. Zdá se, že vláda nejedná zodpovědně," prohlásila cestovatelka Tamara Golanová.

Britský premiér Boris Johnson totiž odebral Španělsko ze seznamu bezpečných zemí. Od neděle tak musí všichni cestující přijíždějící ze Španělska do Velké Británie jít na 14 dní do karantény. V zemi je teď na dovolené přes 600 tisíc Britů a statisíce dalších tam plánují odletět.

"Záměrně jsem přesunul svou cestu z Portugalska do Španělska, protože Portugalsko bylo na seznamu zakázaných zemí. Teď je všechno jinak, trochu mi to udělalo čáru přes rozpočet," stěžoval si další dovolenkář Jack Winter.

Související obsah

Španělsko se proti opatření ohrazuje s tím, že má situaci pod kontrolou. Nově nakažení přibývají především v Katalánsku, Španělé se proto snaží vyjednat pro některé turistické oblasti výjimku.

"Epidemiologická data na Baleárských a Kanárských ostrovech jsou mnohem příznivější než data ve Velké Británii. S britskými úřady dál vyjednáváme," potvrdila ministryně zahraničí Arancha Gonzalez Layaová.

Španělská média už mluví o tom, že letošní léto bude pro turismus katastrofické. Aerolinky Tui ruší až do 9. srpna lety z Velké Británie téměř do celého Španělska kromě Baleárských a Kanárských ostrovů.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz