Inspektor TV Nova

Inspektor vyrazil do Itálie! V Jižním Tyrolsku si můžete užít hor i vinic

Prázdninový inspektor opět zavítal do ciziny. Po Chorvatsku vyrazil zkontrolovat italské Jižní Tyrolsko. Region je v zimě často vyhledávaný pro své ideální lyžařské podmínky. Oblast má toho ale spoustu co nabídnout i v létě.

Inspektor se do Jižního Tyrolska vydal z Prahy a cesta zabrala více než sedm hodin. Dohromady 20 euro, tedy asi 525 korun, dal inspektor za rakouskou dálniční známku a za mýto na mostě spojující Itálii s Rakouskem.

Bruneck - ráj pro cyklisty


Prvním cílem bylo město Bruneck. Zřejmě nejlepší variantou, jak si město i jeho okolí prohlédnout, je na kole. Pro cyklisty je alpská vesnice jako dělaná. Snadno si lze kolo také vypůjčit.

Související obsah


"Z kola si můžete prohlédnout město a okolní zajímavosti, které byste si nemohli prohlédnout z auta. Také je tady několik stezek v horách, kam se jinak než s kolem nepodíváte. Po tom, co lidé vrátí helmu, položíme je do boxu a večer před tím, než zavřeme, všechno vydezinfikujeme. Jezdí sem hodně lidí z Itálie, Rakouska, Švýcarska a také z Německa. A dneska tu byli i nějací Belgičani," popsal Marcus, který v půjčovně kol pracuje.


Odměnou po sportovním výkonu vám může být tradiční sýr nebo uzeniny, které se ve městě prodávají. Pochutnat si můžete už za dvě eura, tedy asi 53 korun.

Horské středisko Kronplatz

Jen kousek za městem leží horské středisko Kronplatz. To je během zimních měsíců oblíbené i mezi Čechy.


I v létě se na vrchol můžete vydat lanovkou. Navštívit tam můžete restaurace, muzea, ale také vyhlášené turistické a cyklistické trasy.


"My jsme měli štěstí, protože jsme mohli letní sezonu spustit přesně 6. června, tedy v době, kdy jsme to plánovali. Ale samozřejmě na začátku června tady bylo méně lidí kvůli koronaviru. A teď se situace postupně zlepšuje, na Kronplatz přijíždí hodně lidí," řekl ředitel střediska Andrea Del Frari.


"Když hledáte nějakou aktivitu, kde budete víc izolováni od lidí, je toto středisko skvělá volba. Je tu spoustu míst, kde si můžete užít procházky a jízdu na kolech na čerstvém vzduchu. A taková bezpečná situace je v celém Jižním Tyrolsku," dodal ředitel střediska.


"Dodržujeme pravidla, která nařídilo správní město Bolzano. Když jsou lidé blíž než jeden metr, musí si nasadit roušku. Musí si dezinfikovat ruce. Ale to jsou normální věci. Naučili jsme se z koronaviru, že musíme na sebe dávat větší pozor," vyjasnil ředitel.

Související obsah

Výlet lanovkou


Zpáteční lístek na lanovku vyjde dospělého na 21 euro, tedy asi 552 korun, seniora na 19, co je asi 500 korun, a za dítě starší osmi let je třeba zaplatit 10,5 eura, v přepočtu asi 276 korun. Pestrost zábavy, kterou je možné na vrcholu zažít, si návštěvníci pochvalují.


"Je to tu perfektní. Chytli jsme krásné počasí a nádherné hory. Už jsme prošli nějaké horské trasy a moc jsme si to tu užili," rozplýval se německý turista.


"Nejsme v Jižním Tyrolsku poprvé. Ale pokaždé, když se sem vrátím, je to skvělé. Jsou tu nádherné hory a já si užívám chůzi v tom klidu. A ona to tady taky miluje," zhodnotila turistka a pohladila svého psa.


A kdo nemá strach z výšek, může za 13 euro, v přepočtu 342 korun, vyzkoušet adrenalinovou houpačku.

Související obsah

Messnerovo horské muzeum


Koho nebaví túry a adrenalinové sporty, můžu navštívit muzeum horolezce Messnera, který jako první vylezl na všech 14 osmitisícovek, a muzeum horských fotografií.


"Můžete prozkoumávat hory z různých pohledů. Třeba jaké katastrofy hory zasáhly anebo jak je ovlivňují klimatické změny a další a další perspektivy. A nejsme klasické muzeum, protože máme historickou část, ale je zde také zrcadlové muzeum, virtuální realita a spoustu dalších aktivit pro lidi v různém věku," vyložila ředitelka muzea fotografií Thina Adamsová.


"Dodržujeme obecná hygienická opatření. Musíte mít nasazené roušky, dodržovat metrovou vzdálenost a máme dezinfekci. Nemáme v podstatě žádný problém, protože máme více než 1800 metru čtverečních, takže k nám může jít 180 lidí. Takže lidé můžou přijít, být šťastní a užívat si to," doplnila Adamsová.

A pokud už byste měli Alp a Dolomit dost, stačí popojet pár kilometrů jižně a horské klima se mění téměř ve středomořské. Na své si v tomto regionu přijdou také vinaři, jeho jižní část je totiž posetá hektary vinic.

Související obsah

Závěrečné hodnocení


Svou rozmanitostí Jižní Tyrolsko zaujme turisty s nejrůznějšími požadavky a nároky. Poměrně příznivé ceny, příjemní lidé i vzdálenost od českých hranic nás přesvědčilo dát jižnímu Tyrolsku zlatou medaili.

Máte tip, kam by se měl Prázdninový inspektor vydat příště? Pište nám na prazdninovyinspektor@nova.cz.


Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

 

Filip Šusta, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz