Domácí

Jak těžké je odpálit ledek? Reportér TV NOVA to vyzkoušel na univerzitě

Libanonské úřady dál pátrají po příčině výbuchu tisíců tun ledku. Přivést průmyslové hnojivo až k explozi přitom není podle expertů vůbec jednoduché. A dokazuje to i pokus na pardubické univerzitě. Aby ledek explodoval, musí být splněno hned pět podmínek.

Bílý granulát může být dobrý sluha, ale zlý pán. Jeho exploze připravila lidi o životy i bydlení. Jenže ve žhavou kouli se dusičnan amonný nepromění jen tak.

"Není úplně jednoduché přivést ledek k detonaci,“ tvrdí Miloš Ferjenčík z chemicko-technologické fakulty pardubické univerzity.

Ukazuje to pokus, u kterého reportér TV Nova asistoval. "Máme k dispozici gram výbušniny v rozbušce. Ten dokáže do ocelové destičky udělat ve zlomku vteřiny díru,“ popsal reportér Petr Brzek.

Související obsah

Stejné množství spustí i explozi. Takovou sílu má dvě stě gramů semtexu. Objeví se oranžová záře, detonace nadzvedne zem.

"Na stejném místě jsme odpálili i dvě stě gramů ledku. Rozbuška ránu dala, ale s ledkem se nic nestalo. Je slyšet, jak se granulát sype kolem,“ potvrdil Brzek.

Rozbuška, která se roztrhne v ledku, v semtexu naopak skoro zmizela. "Ledek při pokusu tedy neexplodoval. Aby k tomu došlo, muselo by se splnit pět podmínek,“ dodal Brzek.

"Musíte ho hodně a intenzivně zahřát. Také musí být v nějakém ohraničení,“ uvedl Ferjenčík.

Související obsah


A hlavně musí být materiál silně znečištěný organickými látkami. Podle Ferjenčíka přicházejí v úvahu také saze z požáru.

Posledním bodem je zmíněný výbuch, třeba pyrotechniky. Co se stalo v bejrútském přístavu, je stále spekulace.

Ledek se používá jako zemědělské hnojivo, je ale i součástí trhavin. Zájem o něj mají prý na černém trhu také teroristé.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz