Zajímavosti

Perseidy vrcholí! Jejich zdroj v budoucnosti proletí blízko Země

Perseidy vrcholí! Jejich zdroj v budoucnosti proletí blízko Země
Zdroj: Profimedia

Ve středu kolem 15. hodiny nastává maximum každoročního meteorického roje Perseidy, pro milovníky noční oblohy tak nastává ideální doba k pozorování tohoto úžasného jevu, následující noci totiž můžou rozzářit desítky meteorů. Kometa, která je zdrojem prachových častit jednoho dne proletí podle výpočtů poměrně blízko Země, žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí v dalších více než 2000 letech.

Každý rok prolétá země prachovými částečkami, které za sebou zanechala kometa 109P/Swift-Tuttle. Kvůli tomu, že se blížíme maximu, nastává ideální doba k pozorování meteorického roje Perseidy.

Ty lze pozorovat prakticky z kteréhokoliv místa v České republice, kde je odkrytá obloha bez výrazného světelného znečištění. V některých letech byli pozorovatelé odměněni až stovkou průletů za hodinu, letošní pozorování ale bude rušit svit Měsíce.

Kometa, která je zdrojem prachových částic oběhne Slunce jednou za 133 let, podle Oficiální vzdělávací kanceláře Evropské kosmické agentury je možné, že se někdy v budoucnosti kometa se Zemí potká.

Související obsah

Žádné bezprostřední ohrožení nehrozí, země je 100% v bezpečí v následujících více než 2000 letech. Kometa Swift-Tuttle bude v roce 2126 vzdálená od Země 22,9 milionů kilometrů, v roce 2261 to bude 22 milionů kilometrů.

Poměrně blízký průlet nastane 15. září 4479, kdy se předpokládá, že kometa proletí ve vzdálenosti 1,6 milionu kilometrů od Země, což je přibližně čtyřnásobná vzdálenost Měsíce od Země.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz