Domácí

Perseidy rozzáří noční oblohu! Víme, odkud a kdy budou vidět nejlépe

Perseidy rozzáří noční oblohu! Víme, odkud a kdy budou vidět nejlépe
Zdroj: Profimedia

Všichni fanoušci nebeských úkazů by nyní měli zbystřit. Českou republiku zase po roce čeká noc, kdy bude nejlépe vidět meteorický roj Perseidy. Známe přesný termín, kdy budou létavice na obloze vidět nejlépe.

Meteorický roj Perseidy je už každoroční nebeskou událostí. Na obloze jej můžeme vídat už od poloviny července přibližně do konce srpna.


"Letošní maximum připadá na 12. srpen v patnáct hodin středoevropského letního času. Noc s největším počtem meteorů bude z 12. na 13. srpna,“ řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.


Problémem letošního pozorování však bude Měsíc. Ten bude totiž krátce po poslední čtvrti a bude tak rušit sledování zejména slabých meteorů ve druhé půlce noci. "V letošním roce s ohledem na Měsíc bude vhodné začít sledovat nebeské divadlo hned po setmění,“ radí Suchan.

Související obsah


Podle astronomů však lidé mohou Perseidy pozorovat také noc před i po maximu. V menším počtu můžeme létavice na obloze spatřit až do 24. srpna.


Sledovat meteorický roj je možné z celé České republiky. "Je dobré pro pozorování zvolit místo mimo města pro velké světelné znečištění nad nimi. Zároveň je lepší vybrat si místo s dobrým výhledem a pokud možno někde vysoko v horách, kde je čistší vzduch, a tedy lepší pozorovací podmínky,“ nabádá Suchan.


K pozorování Perseid není potřeba žádná zvláštní výbava ani dalekohled. Lze je totiž spatřit pouhým okem. Stačí se jen rozhlédnout po obloze.


Kromě Perseid je v srpnu možné vidět také některé planety. "Po většinu noci kromě rána lze spatřit Jupiter a Saturn, před půlnocí vychází Mars a nad ránem vysoko nad obzorem svítí velmi jasná Venuše,“ vyjmenoval Suchan.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz